19 Mayıs'ın 100.yılı İzmir'de böyle kutlanacak

Milli Mücadele'nin 100.yılı için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir'in ilçe belediyeleri konserler ve festivaller düzenledi.

KÜLTÜR SANAT 16.05.2019, 13:30 17.05.2019, 12:29
19 Mayıs'ın 100.yılı İzmir'de böyle kutlanacak

İZ GAZETE-  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100.yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir'in ilçe belediyeleri Gençlik ve Spor Bayramı'na özel konserler ve etkinlikler düzenledi.

BUCA BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI KAMPANYA

Buca Belediyesi’nin 19 Mayıs’ta “Konser bizden kitap sizden” başlıklı kampanyası dikkat çekti. Milli mücadelenin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yılında "Konser bizden, kitap sizden" sloganıyla Can Gox konseri düzenliyor.

KARŞIYAKA’DA UNUTULMAZ SANAT ŞÖLENİ

Milli Mücadele’nin başladığı 1919’un 100. yılına ithafen “Kemâl” adlı gösterisiyle Büyük Önder Atatürk’ün hikayesini anlatan Sanatçı Pınar Ayhan, 20 Mayıs Pazartesi akşamı Karşıyaka’ya konuk olacak. Ayhan, Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi’nde sahneleyeceği müzikal belgeselle, sanatseverleri 1881’den 1938’e uzanan duygu dolu bir yolculuğa çıkaracak.

Gösteride, Mustafa Kemâl'in yaşam öyküsünden az bilinen kesitler, doğru bilinen yanlışlar, çok iyi bilinen ama üzerine çok fazla düşünülmeyenler seyirciye aktarılacak. Sanatçı Pınar Ayhan, sahnede kendisine eşlik eden orkestra ile Osman Paşa Marşı, Dönülmez Akşamın Ufkundayız, Su Sızıyor türküsü ile senfonik eserler seslendirecek. Konuklara unutulmaz bir sanat şöleni yaşatacak.

SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN 100.YIL KONSERİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Selçuk Belediyesi tarafından da coşkuyla karşılanacak. Saat 20.45’de İstasyon Meydanı’nda Fener Alayı başlayacak. Alay’ın ardından ‘Moğollar’ müzik grubu, saat 22.00’da Pazar Yeri’nde 100.yıl konseri verecek. Fener Alayı ve konsere Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel de katılacak.

ÇİĞLİ’DE OGÜN SANLISOY KONSERİ

Çiğli “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl” etkinlikleri kapsamında 18 Mayıs’ta ünlü rock sanatçısı Ogün Sanlısoy, İsmail Rahmi Karadavut İlköğretim Okulu önünde sahne alacak.

TORBALI'DA FESTİVAL VE KONSER

Torbalı Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıl dönümüne özel Gençlik Festivali ve Simge konseri düzenleyecek. Gençlik Festivali adı altında birçok etkinliğe ev sahibi olan Torbalı Belediyesi bu kapsamda 17 Mayıs’ta büyük bir konser düzenleyecek. Türk pop müziğinin sanatçılarından Simge’nin sahne alacağı Torbalı Yedi Eylül Stadı’nda gerçekleşecek olan konser saat 21.00’da başlayacak.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK FESTİVALİ

Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen bin 400 üniversite öğrencisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Gençlik Festivali'nde 19 Mayıs coşkusunu yaşayacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenecek yol koşusu, fener alayı ve konserlerle kent tam bir bayram havasına girecek.

17 Mayıs'tan itibaren İnciraltı Kent Ormanı'nda çadır kurarak festival süresince konaklayacak gençler, her gün birbirinden renkli etkinlik ve eğlencelere katılacak. Üçüncü kez düzenlenecek “İzmir Gençlik Festivali"nde, İzmir ve farklı kentlerden yaklaşık bin 400 üniversite öğrencisi kamp yapacak. 20 Mayıs'a kadar devam edecek festivalde kent stresinden uzak, doğayla baş başa kalıp spor ve konser etkinliklerine katılan gençler, ‘bayram tadında 3 gün’ geçirecek. Kamp programına kaydolan 18-30 yaş arasındaki gençler, 17 Mayıs Cuma günü Kent Ormanı'na gelerek çadırlarını kuracak. Ardından birbirinden renkli etki nlikler başlayacak. 3’üncü İzmir Gençlik Festivali sırasında genç müzik grupları sahne alacak. Sadece kayıtlı gençler kamp alanına girebilecek. Konserler ise halka açık olacak.

3 günlük festivalin ise programı şöyle:

17 Mayıs Cuma

İnciraltı Kent Ormanı'na sabahtan itibaren çadırlar kurulacak, gün boyu spor etkinlikleri (basketbol, masa tenisi, voleybol, bisiklet) yapılacak. Canlı langırt, çekme basket, gladyatör, sumo güreşi, rodeo, dev jenga, halka atma gibi eğlence aktiviteleri olacak. Ödüllü turnuvalar satranç, dama gibi oyunlar oynanacak. Güncel dans ve hareket, soundpainting ve farklı disiplinler için "Anda Doğaçlama" ve "Gençler Genç Olmayı Konuşuyor" atölyeleri gerçekleşecek. Saat 20.30’da karaoke etkinliği, 21.30 da ise "Tersyön" müzik grubunun konser programı başlayacak. Gecede "Pislik Kedi" ve "Piem&qu ot; grupları da sahne alacak.

18 Mayıs Cumartesi

Sabah sporu "zumba" ile başlayan program, Kent Ormanı’nda bisiklet turu ile devam edecek. Canlı langırt, çekme basket, gladyatör, sumo güreşi, rodeo, dev jenga, halka atma gibi eğlence aktiviteleri olacak. Ödüllü turnuvalar satranç, dama gibi oyunlar oynanacak. İçindeki kahraman, doğaçlama tiyatro, duygular ve sınırlara saygı ve halk dansları atölyeleri gerçekleşecek. Bambaşka, Reverse, Yokyer gibi Türkiye’nin genç müzik grupları sahne alacak. Konserler 21.30’da başlayacak.

19 Mayıs Pazar

Program sabah Balçova Terapi Ormanı’na doğa yürüyüşü ile başlayacak. Gün boyunca birbirinden renkli spor ve eğlence aktiviteleri gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Hayko Cepkin gençlerle bir araya gelecek. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 19.19’da gerçekleşecek “Dünya Atabarı Oynuyor” etkinliğine katılacak kampçılar daha sonra vapur turu yapacak. Günün sonunda ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin saat 20.15’de düzenlediği Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meyd anı’na yapılacak yürüyüş ve fener alayına katılarak dev Atatürk posterini taşıyacaklar.

19 MAYIS'TA İKİ DEV KONSER

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı konserinde Hayko Cepkin ve Ceylan Ertem’i aynı sahnede buluşturacak. İki dev isimden önce sahneye İzmir Gençlik Orkestrası çıkacak. Pazar gününün akşamında Gündoğdu Meydanı'ndaki dev konserde Ceylan Ertem, Gündoğdu Meydanı’nda saat 22.00’de sahnede olacak. Hemen ardından saat 23.00’de geniş bir hayran kitlesine sahip sanatçı Hayko Cepkin, eserlerini seslendirecek.

19 MAYIS İÇİN KOŞACAKLAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında bu yıl 6’ncı kez ‘yol koşusu’ düzenliyor. 19 Mayıs Pazar günü saat 08.00’de başlayacak 19 Mayıs Yol Koşusu, Konak Meydanı’ndan başlayacak.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?