Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 Mart'ta görüş yasağı

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde yapılan açık görüşe, “personel yetersizliği” gerekçesiyle izin verilmedi.

KADIN 08.03.2020, 12:42 08.03.2020, 12:53
Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 Mart'ta görüş yasağı

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacak olan açık görüş, cezaevi yetkilileri tarafından engellendi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzasıyla cezaevlerine gönderilen genelgeyle açık görüş imkanı tanınmasına rağmen, cezaevi yönetimi “personel yetersizliği” gerekçesiyle görüşe izin vermedi.

AİLELER TEPKİ GÖSTERDİ

Cezaevinde bulunan kardeşi Mizgin Çiçek’in görüşüne gitmek isteyen ağabeyi Selman Çiçek, görüşe izin verilmediğini söyledi. Cezaevi önünde yaklaşık 30 ailenin bulunduğunu belirten ağabey Çiçek, “Yakınlarının görüşüne gelen yaklaşık 30 aile var. Cezaevi önüne geldik işlemlerimiz yapıldı. Fakat cezaevi yetkilileri burada bize, ‘750 kişiden fazla aile yakınları var, hafta sonu olduğu için benim personel yetersizliğim var. 2 Mart’ta açık görüş yapıldığı için görüşe çıkanlara izin vermeyeceğini’ söyledi. Cezaevi yetkilileri bu kararı kendi inisiyatiflerine göre uyguluyor. Adalet Bakanlığı şov yapıyor ve 8 Mart günü kendi reklamlarını yapıyor” dedi. Engellemeye tepki gösteren Çiçek, Cezaevi Müdürü ve savcı ile görüşme başvuruları da reddedildi. Görüşmeye izin vermeyen cezaevinin resmi internet sayfasından 8 Mart için görüş saatleri yayınlandığı görüldü.

Adalet Bakanlığı 6 Mart'ta sosyal medya hesabından "Kapalı ceza ve infaz kurumlarında bulunan kadın tutuklu ve hükümlüler, 8 Mart'ta açık görüş yapabilecek" paylaşımı yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?