Mor Dayanışma: 'Kadın cinayetleri politiktir!'

Pandemi sürecinde artan kadın şiddetti, tecavüzü ve istismarı hakkında Mor Dayanışma, Konak İskele önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından erkek şiddetine karşı harekete geç kampanyası adı altında bisiklet turu düzenlendi. Tur Konak İskele önünden, Kültürparka kadar sürdü.

KADIN 11.07.2020, 23:52 12.07.2020, 13:47
Mor Dayanışma: 'Kadın cinayetleri politiktir!'

ÖZLEM KARA / İZ GAZETE - Basın açıklamasını Büşra Yeşilbaş okudu. Bugün burada kadınları şiddet, işsizlik, yoksulluk kıskacında bırakan düzene karşı isyanımızı ve kampanyamızı duyurmak için toplandık diyen Büşra Yeşilbaş, sözlerine şöyle devam etti:
 

“2020’nin ilk 6 ayında en az 152 kadın erkekler tarafından katledildi ve 88 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadınlar erkek egemen zihniyetten beslenen iktidar ve toplum yapısı karşısında, her gün artan kadına cinayetlerine ve çocuk istismarına karşı ‘YAŞAMAK İSTİYORUZ’ çığlığını yükseltiyor “ ifadelerini kullandı.

PANDEMİ SÜRECİNDE KADINA ŞİDDET VE TECAVÜZ VAKALARI ARTIŞ GÖSTERDİ

 Yeşilbaş,”Pandemi süresince artan kadın cinayetleri, istismar ve şiddet vakalarındaki artış erkek egemen sistemin ve iktidar politikalarının sonucudur. Bu süreçte şiddet vakalarına dönüş yapmayan 183 hattı, kadınları doğru yönlendirmeyen ve hatta geri gönderen kolluk kuvvetleri, yetersiz sayıdaki ŞÖNİM ve kadın sığınma evleri, 6284 sayılı kanunun eksiksiz uygulanmaması kadınların yaşamlarına kast ediyor ve her gün kadınların, çocukların öldürülmesine açık kapı bırakıyor.

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar açıkça kadınların ve çocukların yaşamlarına kast ediyor. En son AKP Genel Başkanvekili’nin sözleşmeye yönelik tehditleri nefret söylemi içeriyor ve erkek şiddeti ile mücadelede samimi olmadıklarını gösteriyor.

İstanbul Sözleşmesi kadın mücadelesinin kazanımıdır. Saldırılar ve tehditler kabul efdilemez. Sözleşmedeki haklarımızdan ve 6284’ü savunmaktan vazgeçmiyoruz” dedi

‘AHLAK BEKÇİLİĞİ’

Bekçi yasasıyla mahallerimize ve özel hayatımıza yönelik keyfi uygulamaların önü açılmış oldu diyen Yeşibaş, “Ahlak bekçiliği misyonu kazandırılan yasa ile bekçiler, bekâr kadınları gözetleyebilecek, takip edebilecek. İstismar Af Yasa Tasarısı ile çocuk istismarı ve tecavüz evlilik yoluyla normalleştirilmek isteniyor. İnsan hakları savunucularına, kadın hakları aktivistlerine, LGBTİ+ lere yönelik tehditler ve saldırılar artarken Ceza İnfaz Yasası ile failler salıverildi.

Mahalleye bekçi değil, 6284’ün eksiksiz uygulanmasını istiyoruz! Kapsamlı çocuk koruma ve izleme merkezlerinin kurulması, şeffaf, hesap verilebilir denetleme mekanizmalarının oluşturulması zorunludur. Sığınma evleri ve yatılı gündüzlü kurumlar, kadın dernekleri ve örgütlerinin denetimine

açık olmalıdır. LGBTİ’lere yönelik nefret söylemleri cezalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

ERKEK ŞİDDETİNE KARÇI KADIN MECLİSLERİ KURULUYOR

Yeşilbaş, “Harekete Geç kampanyamız kapsamında mahallelerde kadın meclislerimizi kurmaya, erkek şiddetine, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı yerel yönetimlere sorumluluklarını hatırlatmaya ve karar mekanizması olacak kadın politikalarını uygulamaya ve uygulatmaya, Bekçi Yasası ile mahallerimize ve özel hayatımıza yönelik keyfi uygulamalara ses çıkarmaya tüm kadınları çağırıyoruz. işsizlik ve yoksulluk kıskacına karşı gelmek ve kadınları, çocukları hiçe sayan ekonomi politikalarına müdahale etmek için kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyor, tüm kadınları harekete geçmeye davet ediyoruz" şekline konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?