Karşıyakalı iş kadınları seçme ve seçilme hakkının verilişini kutladı

Karşıyakalı İş Kadınları Derneği (KARİŞKAD) Türk kadınına "Seçme ve Seçilme Hakkı" tanınmasının 85. yılı ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.

KADIN 06.12.2019, 12:28 06.12.2019, 12:33
Karşıyakalı iş kadınları seçme ve seçilme hakkının verilişini kutladı

Karşıyakalı İş Kadınları Derneği (KARİŞKAD), Karşıyakalı kadınları bir araya getirerek, Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 85. yıl dönümünü kapsamında bir etkinlik düzenledi.Coffeebana Kafe’nin sahibi Mehmet Tekinhan Onan’ın ev sahipliğinde Coffeebana Kafe’de düzenlenen etkinlikte KARİŞKAD yönetim kurulu üyeleri ve Karşıyakalı kadınlar biraya geldi. Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve Eşi Güler Çalışır ile İlçe Müftüsü İsa Gürler, İlçe sağlık Müdürü Dr. Yıldıray Çığırgil’inde katıldığı etkinlikte birlikte kahvaltı yapıldı.

Kaymakam Çalışır, KARİŞKAD Başkanı Nil Güneri, Dr Çığırgil ve Karşıyaka Halk Eğitim Müdür yardımcısı Fidan Gül Sürekli’ye birer plaket verildi.KARİŞKAD Başkanı ve AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Nil Güneri yaptığı konuşmada şunları söyledi. "Bugün Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun bütün dünyada kutlandığı özel bir gün. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1930 yılından itibaren önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, bundan tam 85 yıl önce, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen çok önemli bir dönemdir.”


 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?