Kadınlara sığınma evinde de rahat yok

Yakınları tarafından şiddete maruz kaldığı için Konukevi’ne sığınan kadınlara orada da rahat yok.  Çok kötü koşullarda kaldıklarını iddia eden kadınlar,  dertlerini valiliğe yazarak yardım istedi.

KADIN 29.10.2019, 10:11 29.10.2019, 15:51
Kadınlara sığınma evinde de rahat yok

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE- Sığınmak için geldiği Kadın Konukevi’nden izinli çıkan bir kadın, geri döndüğünde içeri alınmayınca sokakta kaldı. Onun maruz kaldığı şiddete ve diğer sorunlara tepki gösteren diğer kadınlar da çocuklarını yanına alarak konuk evini terk etti.

SOKAKTA KALDILAR

İzmir'deki Kadın Konukevi’nde kalan kadınlardan biri, izin alarak annesinin yanına gitmesine rağmen, geri döndüğünde eve alınmadığını iddia etti. Konukevi’nden izinsiz çıkış yaptığı gerekçe gösterilerek içeri almadığını söyleyen kadın, diğer kadınların da yaşadığı haksızlığa sessiz kalmayarak kendisi ile geldiğini söyledi. Konukevi’nde yaşadıkları sorunu çözmek için karakola giden kadınlar oradan olumlu bir yanıt bulamayınca geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı.  

İDDİALAR VAHİM!

Konukevi’nde yaşadıklarını İzmir Valiliği’ne dilekçe ile anlatan kadınlar, aralarında 19 yaşında hamile bir kadın olduğunu, onun da geç kaldığı gerekçesiyle kuruma alınmadığını ve kendisinden de haber alamadıklarını yazdı. Konukevinde yaşadıklarını valiliğe anlatan kadınların yazdıkları oldukça çarpıcı. O iddialar şöyle: “Temizlik ürünleri olmadığı için çoluk çocuk herkes bitlendi. Yemekler çok soğuk ve hijyenden yoksun, yemeklerden kıl çıkıyor. Hastalandığımızda doktora götürülmüyor, parasız ve çaresizlik içinde hastalığımızla kıvranıyoruz. Hamile olanlara doğum yaklaştığında ve doğum esnasında hiçbir destekte bulunulmuyor. Hiç parası olmayan kadınlar çok zor koşullarda doğum yaptı. Bir hamile kadına halı yıkattırıldı. Sürekli azarlanıyor, kötü muamele görüyoruz. Çocuklarımız hastaneye götürülmediği için bazen ateşler içinde kalıyor. Bize ‘Çocuklarınız yaramazlık yaparsa üç ihtardan sonra kapı önüne koyarız’ tehditleri yapılıyor. Bu ortama her itiraz ettiğimizde dışarı atılmakla tehdit ediliyoruz. Bazı kadınlar burada kalmaktansa dışarıda yaşamayı göze alarak kurumdan ayrılıyor. Şikâyetçi olan kadınlara ise ‘Tutanak tutar sizi attırırız’ dedikleri için kalanlar da sessiz kalıyor. Yaşadığımız zulmün haddi hesabı yok, hepsini anlatsak kâğıt yetmez.”

Konukevi mağduru kadınlar, sorunların biran önce çözülmesini ve başka kadınların da bu sorunları yaşamamasını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?