İGC Başkanı Dikmen: ‘Medyada çalışan kadın sayısı artmalı’

İGC Başkanı Dikmen, “Medyada karar verici konumlarda bulunan kadın sayısının artması, kadının ve kadın sorunlarının medya ürünlerinde eşit ve adaletli bir şekilde yer almasında çok etkili olacaktır” dedi.

KADIN 25.11.2020, 15:12 25.11.2020, 15:17
İGC Başkanı Dikmen: ‘Medyada çalışan kadın sayısı artmalı’

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen medyada kadına yöneltilen tüm olumsuzlukların olumluya evirebilmesi için medya sektöründe çalışan kadın sayısının artması gerektiğini söyledi.

MEDYADA KADININ ÖNEMİ

Başkan Dikmen şu açıklamayı yaptı: “Kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi çalışma yaşamında da ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılıyor. Medyada çalışan kadınların yaşadıkları da diğer iş kollarında çalışan kadınlardan farklı değil. Türkiye İstatistik Kurumu 2016 verileri, medyadaki erkek egemenliğini çok net ortaya koyuyor. Buna göre; gazete ve dergilerde çalışan 40 bin 586 kişiden yalnızca 15 bin 704'ü kadın. Kadınlar çalıştıkları kurumların karar alma organlarında çoğunlukla yer almıyor. Medya sektöründe 2 bin 052 genel yayın yönetmeninden yalnızca 552'si, 2 bin 636 sorumlu yazı işleri müdürünün 751'i kadın. Medyada kadın istihdamına verilen önem bu verilerle ilişkilidir. Bu durum kadın bakış açısının medyadan dışlanmasına ve medyada eril söylemin ve zihniyetin yerleşik olmasına yol açmaktadır. Kadının güçsüzlüğünün üretilmesinde ve kadın bedeninin sömürü alanına dönüştürülmesinde ne yazık ki medyanın rolü çok büyüktür. Tam da bu nedenle kadına, kadınlığa yöneltilen tüm bu olumsuzlukları olumluya evirebilmek için medya sektöründe çalışan kadın sayısının artması gerekmektedir. Medyada karar verici konumlarda bulunan kadınların çoğalması, kadının ve kadın sorunlarının medya ürünlerinde eşit ve adaletli bir şekilde yer almasında çok etkili olacaktır.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
-2°
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208