Emekçi kadınlardan çevre dostu üretim

Bergama Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, file atölyesi çalışmalarını tamamlayarak ürünlerin değerlenmesi için büyük bir adım attı.

KADIN 14.03.2018, 13:51
Emekçi kadınlardan çevre dostu üretim

Kursta üretilen ilk fileleri Bergama Sergiciler Odası satın alarak Pazar yerinde vatandaşlara ücretsiz dağıtacak. Kursunu başarıyla tamamlayan 21 kişiye sertifikaları Kadın Girişimi Kooperatifi’nde düzenlenen törenle verildi. Sertifika törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç eşi ile birlikte katıldı ve emekçi kadınlara sertifikalarını takdim etti. Törene katılan Bergama Sergiciler Odası Başkanı Süleyman Türkoğlu ise çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla 1000 file satın aldıklarını ve pazar yerinde vatandaşlara ücretsiz dağıtacaklarını ifade etti.

POŞET YERİNE FİLE

Bergama Belediyesi tarafından küresel ısınmaya ve naylon poşet kullanımına karşı çevre duyarlılığını arttırmak ve üreten kadınların sosyal yaşama aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla 2017 yılında geliştirdiği file üretimi projesini başlattı. Bergama Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte yürütülen projeye 40 kadın dâhil oldu. İki grup halinde başlayan çalışmalarda ilk 20 kişilik gruba file sektöründe ev kadınlarına istihdam yaratmayı ilke edinen Karamürselli serbest girişimci Muzaffer Taşçı tarafından eğitim verildi. İlk gruptan file örme eğitimi alan Hanife Köprü ise ikinci 20 kişilik grubun eğitimini üstlendi. Tüm bu eğitimlerin sonucunda ise sonraki süreçte etkin olarak üretimde görev alan 21 kadın file üretimine başladı. İki aylık süreçte üretici kadınlar tarafından kooperatif atölyesinde ve evlerinde üretilen fileler ise Bergama’da kurulan stantlarda yerini alarak üretici kadınların ev ekonomilerine katkı sağlamaya başladı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise üretime etkin katkı sağlayan kadınlara hem teşekkür etti, hem de sertifika verdi.

BERGAMA ÇEVRE DUYARLILIĞI OLAN BİR ŞEHİR

Bergama Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinde düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Öncelikle oda başkanımıza gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Bunun bir başlangıç olduğuna ve devamının geleceğine inanıyorum. Kadınlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılmaları ve üretime dâhil edilerek ekonomilerine katkı sağlanması çok önemli ve değerli bir şey. Bergama çevre duyarlılığı olan bir şehir. Poşet kullanımı inanılmaz derecede çevreye zarar veriyor. O nedenle böyle organik filelerin kullanılmasını çevre açısından çok önemli ve değerli buluyorum. Bu gibi projeleri desteklemeyi her zaman sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz. Emeği geçen ve katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Bergama Bergama Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Sema Kocakülah, Bergama Sergiciler Odası Başkanı Süleyman Türkoğlu’na bulundukları girişimden dolayı ‘Çevre Dostu Oda Başkanı’ plaketi takdim etti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?