90’lı yıllarda Büyük Kanal Projesi’nin bir parçası olarak Basmane Meydanı’ndan başlayarak Mürselpaşa Bulvarı üzerinden Yenişehir’e uzanan 2200 milimetre çapındaki ana kolektör hattında temizlik çalışmaları sürüyor. İzmir’in kanalizasyon sisteminin ana yükünü taşıyan 45 kilometre uzunluğundaki hat içerisinde birleşik sistemden kaynaklı olarak biriken teressübatın kokuya neden olmaması için İZSU ekipleri tarafından titiz bir çalışma yürütülüyor.  Yerin 8 metre altında, 45 kilometre uzunluğundaki hat boyunca 24 saat kesintisiz çalışan ekipler,  şu ana kadar hattın 1000 metrelik kısmında temizlik çalışmalarını tamamladı.
 
Çalışmalar kapsamında özel üretim vanalarla kesilen hattaki atık su, açılan özel havuzlar vasıtasıyla diğer kolektör hattına yönlendiriliyor. Vana odaları ve pencere imalatlarının ardından, ekipler hatta inerek burada biriken kum, çakıl ve teressübatı hattan çıkarıyor. İZSU ekiplerinin ağır şartlar altında yürüttüğü çalışmalar koku oluşumunun önüne geçerken, hatta biriken malzemenin İzmir Körfez’ine ulaşmasına da engel oluyor.
 

İZSU kokuyla mücadelede kararlı

İZSU Genel Müdürlüğü, koku ile mücadelesini her alanda kararlılıkla sürdürüyor. Yıl boyunca yapılan dere temizlikleri, dip tarama çalışmaları ile Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nde temeli atılan 4. Faz inşaatı ve revizyon çalışmalarının yanında, yerin altında da kokuya karşı 7/24 özverili bir mücadele veriliyor. İzmir’in yaşam kalitesini artıracak çalışmalar sürüyor.