ÖZGÜR COŞKUN/ İZ GAZETE- BAŞDAŞ Marketler zincirinin Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Başdaş ile Bornova Yeşilova Mahallesi’nde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 34’üncü şube açılışında bir araya geldik. Büyük bir indirim kampanyasıyla kapılarını bir kez daha halka açan BAŞDAŞ Market’in başarısının ve raflardaki ucuzluğun sırrını konuştuğumuz Feyzi Başdaş, tüm yerel marketlere örnek olacak modeli İz Gazete’ye anlattı. Aynı zamanda Egeli Perakendeciler Derneği’nin (EGEPERDER) Başkanı da olan Feyzi Başdaş, tarladan sofraya aracısız üretim modeliyle vatandaşın cebini koruduklarını ifade etti. Ayrıca artık her evde bir Başdaş olduğunu belirterek online hizmete büyük önem verdiklerini açıkladı.

İSTİHDAMA KATKI

Yeşilova’da vatandaşların yoğun ilgisiyle bir açılış yapıyorsunuz. BAŞDAŞ Marketlerin kaçıncı kurdelesini kestiniz ve yeni mağazanızı anlatır mısınız?

Bugün BAŞDAŞ Marketler zincirinin 34’üncü şubesini açmış bulunmaktayız. İnşallah 1 ay içinde 35’inci şubeyi de açacağız. Yeşilova’da çok güzel bir mağaza yaptık; bölgedeki vatandaşlarımızın burayı çok beğeneceklerine inanıyorum. En iyi ve en estetik mağazalarımızdan birini açmış bulunuyoruz. 700 metrekare civarında 24 çalışanı var. Burası en büyük mağazamız oldu. Yeşilova’ya hayırlı olsun. Ayrıca yatırımlarımıza devam ederek hem ülke ekonomisine hem de bölge istihdamına katkı sağladığımızı belirtmek istiyorum.

‘KENDİMİZ ÜRETİYORUZ’

İndirim kampanyalarıyla açılış yaptınız. İnanılmaz da ilgi var halktan. Nasıl oldu bu?

Bizim bütün açılışlarımız güzel oluyor ancak siz de biliyorsunuz ki kendi ürettiğimiz ürünlerin hepsinde indirimler yapıyoruz ve ürettiğimiz ürünleri ucuza satıyoruz. Bu da vatandaşın ilgisini arttırıyor. Şu an seralarımızdan toplanan sebzelerin ve meyvelerin tamamında ciddi bir indirim var. Etler kendi etimiz onlarda da indirim var. Mağazayı açmadan 1 ay önce nasıl indirim yaparız diye düşünmeye başladık ve ciddi bütçeler harcadık. Tabi ki de diğer çalıştığımız iş ortaklarımız da sağ olsunlar bizlere destek verdiler.

‘ÜRÜNLER GÜNLÜK’

Siz kendiniz üretim yapıyorsunuz ve ‘Tarladan sofraya’ sloganıyla yola çıkıyorsunuz.

Şu anda tarladan sofraya kış sebzelerini kendimiz üretiyoruz. Cumaovası'ndaki 130 dönüm civarındaki seralarımızda tüm kış sebzelerini kendimiz üretiyoruz ve birebir günlük taze şekilde vatandaşa ulaştırıyoruz. Bugün burada gördüğünüz marullar bu sabah taze dalından koparıldı. Bizim sebzelerimiz sabahtan taze toplanır aynı gün mağazaya ulaşır.

‘KİMSE TELAŞ YAPMASIN’

Kendiniz üretim yaptığınız zaman bunlar fiyata yansıyor değil mi? Hem dernek başkanı olarak hem de yerel market sahibi olarak neler söylemek istersiniz?

Bizim özellikle kış sebzelerimizde aracı yok, tamamen kendimiz üretip satıyoruz. Aracı olmadığı için tabii ucuz oluyor. Ucuz olunca da vatandaşın cebinizi korumuş oluyoruz. Burada şunu belirtmem gerekir ki temel ihtiyaç maddelerinde ciddi bir talep var ama bizim ülkemizin tahıl ambarı olduğunu unutmamalıyız. Yani kendimiz üretirsek ülkemizde hiçbir gıdanın sıkıntısını yaşamayız. O yüzden de kimse telaş yapmasın; Anadolu 5 bin yıldır bütün dünyanın tahıl ambarıdır. Bu yüzden de herkesin üretebilmesi için çaba harcıyoruz.

En son yağ sıkıntısı vardı şu an ne durumda marketlerde?

Bizim firmamızda hiçbir zaman yağ sıkıntısı olmadı. Bizim çok net bir sloganımız var ‘Hiçbir rafımız boş olmaz’. Raflar bizde en fazla bir saat boş kalır.

‘İZMİR’E FAYDASI OLUR’

Siz hep yerel marketlerin tercih edilmesi için çağrı yapıyorsunuz. Neden?

İzmirlilere özellikle söylüyorum yerel marketleri tercih etsinler. Ulusal marketten alışveriş yaptığınız zaman paranız akşam İstanbul’a gider. Dolayısıyla verginiz de İstanbul’a gider. Ama İzmirli marketçiden alışveriş yaptığınız zaman parası İzmir’de kalıyor, yatırımı da İzmir'de kalıyor. Aynı zamanda belediyelerin devletten aldığı pay bizim ödediğimiz vergilerden oluşuyor. Eğer yerel marketi tercih ederseniz belediyenize de kentinize de katkı sağlamış oluyorsunuz.

Başdaş Tarım’la ilgili neler söylemek istersiniz?

5 yıl önce başladık gittikçe büyüyoruz. İzmir’de ve Antalya’da yerlerimiz var. Allah nasip ederse Başdaş marketler önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek.

DİJİTALE YATIRIM

Başdaş Marketler zincirinin 2022 hedefi nedir?

Daha önce 100 mağaza hedefimiz vardı ama ticaret pandemiyle birlikte değişti. Ticaret artık dijitalleşti. Biz artık büyük yatırımları dijital tarafa yapıyoruz. Şu anda 16 noktada online hizmet de veriyoruz. Başdaş Online Mağaza olarak 16 noktada varız. İzmir'in yüzde 60'ına ulaşmış durumdayız. Hedefimiz İzmir'in yüzde 100'üne ulaşmak. Orada büyümek daha kolay. Daha az parayla daha iyi hizmetler sağlayabiliyorsunuz. Şu andaki yatarımın büyük bir kısmı Başdaş Online'da olacak.

Online olarak şu an en aktif ilçe neresi? Vatandaş nasıl ulaşabilir?

İzmir'in merkez ilçelerinin her yerinden ulaşabilirler. Dış ilçelere de nasipse bir sene içerisinde ulaşacağız. Şu an da en yoğun olduğumuz bölgeler; Karşıyaka, Bornova, Gaziemir, Torbalı, Karabağlar. Hemen hemen İzmir merkezinde her yere ulaşabiliyoruz.

Ulaşmak için ne yapmak gerekiyor?

Başdaş Market uygulamamızı telefonlara indirerek ya da basdasonline.com web sayfasından sipariş verebilirsiniz. Artık herkesin evinde Başdaş var, herkesin evinde taze sebze ve meyve var.