MİHRİCAN CANDEMİR / İZ GAZETE- Ankara Mamak ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan hayvan katline yönelik eylemde bulunan hayvanseverler ve HAYTAP Derneği yöneticileri İzmir Konak’ta toplandı. Basın açıklamasında bulunan HAYTAP İzmir Temsilcisi Avukat Senem Demirel Acar, bu zihniyetin son bulmasını ve sokak hayvanlarının sorunlarının çözülmesini istediklerini ve suçluların cezalarını çekene kadar bu davanın peşini bırakmayacaklarını söyledi. 

Konya ve Ankara’daki hayvan katline yönelik açıklamada bulunan HAYTAP İzmir Temsilcisi Avukat Senem Demirel Acar, “Hepimiz 3 gündür ne uyku uyuyabildik ne de nefes alabildik. Önce Ankara Mamak arkasından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kanuna aykırı olarak toplayıp katlettiği canlar hepimizin yürek yarası oldu. Cumhurbaşkanının örnek gösterdiği Konya bakımevinde kapalı duvarlar ardında yapılan zulmü hepimiz içimiz kan ağlayarak izledik. Bu ne ilkti ne de bu zihniyetle devam edildiği sürece son olacak. Biz artık bu zihniyetin son bulmasını, sokak hayvanı sorununun değil, sokak hayvanlarının sorunlarının çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘HAPSETMEK ÇÖZÜM DEĞİL’

Hayvanları bakımevlerine hapsetmenin çözüm olmadığını, tüm Türkiye’de kısırlaştırma seferberliği ile hepsinin düzenli bir şekilde kısırlaştırılarak kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Acar, “Ne yazık ki görevini yapmayan yerel yönetimlerin vebalini yine zavallı masum hayvanlar çekti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaptığı “Olayın münferit bir olay olduğu ve o iki kişi hakkında soruşturma başlatıldığı” yönündeki açıklamayı kesinlikle kabul etmiyoruz. O bakımevindeki diğer çalışanların olay esnasındaki rahatlığı ve gayet sıradan bir eylemmiş gibi bakışları olayın münferit değil o bakımevi için sıradan ve süreklilik arz eden bir eylem olduğunu ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Tüm suçlular cezalarını çekene kadar bu davanın peşini bırakmayacaklarını söyleyen Acar, "Kim bilir kaç can bu şekilde işkence ile katledilip yok edildi. Kulağı küpeli sağlıklı köpeklerin bakımevinde ne işleri var? 5199 sayılı yasaya göre, kısırlaştırılıp aşılanan hayvanlar bulundukları ortama geri bırakılır. Peki kulağı küpeli açlıktan bir deri bir kemik kalmış iki köpeğin yine kulağı küpeli başka bir köpeği parçalayarak yemelerini ve açlıktan ceset başında birbirleri ile kavgalarını nasıl açıklayacaksınız? Kulağı küpeli köpeklerin bakımevinizde neden tutulduğunu nasıl açıklayacaksınız? Açıklayamayacaksınız! Çünkü suçlusunuz. 5199 Sayılı kanunun size yüklediği görevinizi kötüye kullandınız ve bunun hesabını ödeyeceksiniz, sadece videoya yansıyan 2 kişi değil, o zavallı hayvanların bu vahşeti yaşamasına sebep olan, buna göz yuman, gerekli denetimi yapmayarak izin veren her kim varsa, bunun hesabını verecek” diye konuştu.