Harita ve Kadastro mühendisleri yaz kampında buluşacak

ÜMİT KARTAL / İZ DERGİ Bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın Yaz Eğitim Kampları ile ilgili İzmir Şube Başkanı Kubilay Yıldırım ile konuştuk. Başkan Yıldırım, bu yıl 5-13 Eylül tarihleri arasında...

23 Ağustos 2017, 14:11 Ümit Kartal
Harita ve Kadastro mühendisleri yaz kampında buluşacak

ÜMİT KARTAL / İZ DERGİ

Bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın Yaz Eğitim Kampları ile ilgili İzmir Şube Başkanı Kubilay Yıldırım ile konuştuk. Başkan Yıldırım, bu yıl 5-13 Eylül tarihleri arasında Seferihisar’da gerçekleşecek olan kampla ilgili, “Yarın mühendis olarak çalışacak, bir arada olacak meslektaşlarımızı mühendis olmadan bir araya getirip birbirleriyle tanışmalarını ve yapılan etkinliklerle kaynaşmalarını sağlıyoruz. Bu kampın temel amaçlarından biri bu... İnanın hiç denizi görmemiş veya hiç yüzmemiş öğrenci arkadaşlarımızın deniz kıyısında yapılan bu kamplar sayesinde denize girmelerini hatta yüzme öğrenmelerini bile sağlıyoruz. “ şeklinde konuştu.

Kamp Fikri İlk olarak nasıl ortaya çıktı?

HKMO İzmir Şubesi’nin yetki alanında olan İzmir, Aydın, Denizli, Uşak, Muğla illerinde büyük ve köklü üniversiteler olmasına rağmen, bu üniversitelerimizde Harita/Geomatik Mühendisliği bölümü yoktu. Ancak mesleki disiplinimizle alakalı sadece Harita Teknikerliği eğitimi veren bölümler vardı. Bununla ilgili biz şubemizin kuruluş yılı olan 1987 yılından bu yana İzmir’deki devlet üniversitelerinden birinde Harita/Geomatik Mühendisliği bölümünün açılmasıyla ilgili çaba gösterdik.  Fakat bunu 2010 yılına kadar başaramadık. İzmir’de Katip Çelebi Üniversitesi’nin kurulmasıyla çabamız karşılık buldu. Şubemizin yetki alanı dışındaki üniversitelerin Harita/Geomatik bölümünde okuyan öğrencilerin bölgemizin turizm özelliği de göz önünde bulundurularak şubemiz öncülüğünde belli sayıda öğrenciyi bir araya getirecek bir kamp düzenleme düşüncesi kurullarımızda ağırlık kazandı. Şubemiz 8. Dönem yönetim kurulunun bu konudaki önerisi de Genel Merkezimizce uygun görülerek ilk kampımız 2002 yılında Dikili’de “Deprem ve Deformasyon Ölçüleri" temasıyla gerçekleştirildi.

Yaz Eğitim Kampınız nasıl bir formatta gerçekleşiyor?

İlk kampımız daha çok mühendislik konuları ağırlıklı idi. Daha sonraki kamplarımız ise mesleki konularla birlikte sosyal, kültürel ve çevre konularının da işlendiği temalara göre yürütüldü. Bu kamplarda gerek mesleki alanda gerekse seçilen temaya göre belirlenen diğer alanlarda, konusunda yetkin ve uzman konukları öğrencilerle buluşturduk.

Kampımızın bir diğer özelliği de Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içerisinde ilk yapılmış olması… Bundan sonra TMMOB’ye bağlı birçok oda da benzer şekilde kamplar düzenlemeye başlamıştır. Bilgisayar Mühendisleri Odası İzmir Temsilciliğinin de bu yıl ilk kez Yaz Eğitim Kampı düzenleme çalışmalarını yürüttüğünü biliyoruz.

Peki, bu kampta ne oluyor?

Yaz Eğitim Kampında ülkemizdeki farklı üniversitelerimizin Geomatik/Harita Mühendisliği bölümünde okuyan ve kampa katılan öğrencilerin kuruluşundan beri, bilim ve tekniği esas alarak, biriktirdiklerini hep ülke ve toplum yararına kullanan TMMOB ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nı(HKMO) tanımalarını sağlamak, bununla beraber kamp süresi içerisinde alanında uzman konuklarımız ile birlikte gerek meslek alanımızdaki gelişmeler, gerekse de sosyal, kültürel ve toplum ile ilgili birçok konuda öğrencilerimizin daha fazla bilgi ve fikir sahibi olmalarına katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Yine kamp programı çerçevesinde yapılacak atölye çalışmaları sayesinde de öğrencilerin dayanışmayı ön plana çıkararak birlikte üretebilmeyi ve kaynaşmalarını sağlamaktır.

Bu yıl hiç ara vermeden Yaz Eğitim Kampının 16.sını düzenleyecek olmamız, aynı zamanda bu konuda odamızın kurumsallaşmasının da göstergesi olmuştur.  Genel merkezimizin desteği ve Şubemizin çok büyük çabalarıyla yürütülen Yaz Eğitim Kamplarının, büyük ekonomik zorluklar yaşasak da geleceğimiz için mutlaka yapmaya devam etmeliyiz. Bu anlayış bizleri bu günlere taşıdı.

Benim iki tane genç çocuğum var, bu kamplar sayesinde onlarla daha sağlıklı ilişki kurmayı öğrendim. Bu biz yöneticilere kattığı en önemli unsurlardan biri... Çünkü yöneticiler genç değilse öğrenci arkadaşlarla iyi iletişim kuramayabiliyor, fakat biz bu kamplar sayesinde hem gençler gibi davranmayı hem de birçok konuda onlara daha faydalı olmak için kendimizi geliştirme imkânı da buluyoruz. Bunlar göz ardı edilecek konular değildir.

Kamplarınız nasıl bir hazırlık sürecinden geçiyor?

Kamplar her yıl değişik bir temada yapıldığı için o temaya göre alt başlıkları oluşturma zorunluluğumuz var. Bu alt başlıklara göre de bizler konuşmacılar belirliyoruz. Ve başta da dediğim gibi bu konuşmacıların kendi alanlarında uzman olmaları gerekiyor. Hatta bazen uzman olması da yetmiyor öğrenciler ile iyi anlaşması, bildiğini aktarması da ön koşullardan birisi oluyor.  Son iki kampta, mesleki konular ya da sosyal konularla giriş yapmak yerine, daha çok öğrenciye psikolojik anlamda da kendilerini daha iyi tanımaya imkân veren kendi alanında uzman psikologlarla ya da iletişim uzmanlarıyla açılış yaparak kampımıza ayrı bir hava katmaya çalışıyoruz.

Şubenizin yetki alanda kayıtlı 1.500 harita mühendisi var. Günümüzde 40 civarında üniversitede Harita/Geomatik bölümü bulunmakta. Bunların 23'ü her yıl öğrenci almakta olup, yaklaşık 1500 civarında mezun vermektedir. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da öğrenci alan üniversitelerimizin tamamından 100 kadar öğrencinin kampımıza katılımını planlıyoruz.

Kampa sadece öğrenciler mi katılıyor?

Hayır, öğrencilerimizin yanı sıra Bu kampta meslek örgütümüzün yöneticileriyle de bir araya geliyoruz. 7-8 günlük bu süre içerinde Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen yöneticilerle mesleki faaliyetler açısından eksik kalan birçok konuyu da birbirimize aktarma imkânı buluyoruz. Ayrıca şubelerimizde görevli olup kampa katkı koyan arkadaşlarımızda var. Bu durum kamplarımızı daha anlamlı kılıyor. Ayrıca kamplarımıza katılan birçok öğrenci arkadaşımızla daha sonra çalışma alanlarımızın herhangi birinde meslektaş olarak çalışmanın keyfini yaşıyoruz. Hatta bu arkadaşlarımızın bir bölümü odamızın kurullarında aktif görev almaktadırlar. Bu da çok güzel bir şey…

Harita Mühendisliği dışındaki disiplinlerden de katılım oluyor mu?

Daha önceki kamplarda farklı bölümlerde okuyan sınırlı sayıda öğrenciyi etkinliğimize davet etmiştik. Fakat birçok nedenden dolayı bu durumu devam ettiremedik.  Farklı bölüm öğrencileriyle kendi bölüm öğrencilerimizi bir araya getirmek güzel fakat fiili olarak kamp konsepti içerisinde bu işlemi yürütmek çok kolay olmamaktadır. Bizler kampın özüne de zarar vermeden, bu başarılı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası etkinliğini hiç kesintiye uğratmadan bu günlere taşımayı kamp yürütme kurullarınca belirlenen bu temel ilkeler sayesinde başarabildik. . 

Sohbetimiz sırasında her kamp için bir tema seçtiğinizi söylemiştiniz. Bu senenin teması ne acaba?

Harita ve Kadastro Mühendisleri işlemlerinin hemen hemen tamamını değer üzerine kurar. Arazideki topladığı verileri bir şekilde mühendislik formasyonu doğrultusunda yoğurur ve mamul haline getirir. Mesleğimiz için çok önemli olan bu kavramın hem sosyal anlamda hem de kültürel açıdan da karşılığı çoktur.

Bu değerlerin toplumda karşılığı fazlasıyla var. Bu kamp döneminde değer kavramı mesleki ve sosyal değerler açısından da yoğurmak istedik. Her veri bizim için bir değerdir.  Araziden topladığımız ve haritaya dönüştürdüğümüz bu değerlerin hem hesaplanma matematiksel model oluştururken yaptığımız işlemlerde hem de sunarken bunlardan faydalanıyoruz. Örneğin günümüzde akıllı kentler konuşuluyor bunun temelinde de değerler yatar.

Öğrenci arkadaşlarımızla bu konu üzerine çok konuşuyoruz. Geçen sene kampta farkındalık üzerine tema oluşturduk bu senede öğrenci arkadaşlarımızla değer kavramı üzerine konuşup temanın Değerler olması konusunda karar kıldık. Kampımızı bu temayla ve dolu bir içerikle bu sene 5-13 Eylül arasında Seferihisar'da Teos Ormancı Tatil Köyü’nde gerçekleştireceğiz.

Ayrıca HKMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu adına,  Yaz Eğitim Kampı fikrinin doğmasına ve aralıksız bu günlere kadar sürdürülmesine katkı koyan ve emek veren herkese sizin aracılığınızla teşekkür etmeyi borç bilirim. 

Yorumlar (1)
Serdar Ortacgil 3 yıl önce
Kutlarım başkanım, sevgiler.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
28°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?