Zeliş öğretmen köy kadınları ile Kadın Emeği Pazarı kurdu

İzmir'in Menemen ilçesindeki Haykıran Mahallesi'nde bulunan Adem Saatçi İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Zeliş Kurt, bir yıl önce başlattığı 'Kadın Değişir Toplum Değişir' projesi kapsamında çoğunluğu velilerinden oluşan 30 kadının kendi emekleri ile ürettiği yöresel ürünlerin satışa sunulduğu 'Kadın Emek Pazarı' kurdu. Bozalan, Yanık, Belen, Hasanlar mahallelerinden gelen kadınlar, zeytin ve üzümden yapılan ürünler, sütün kaymağından yapılan tatlılar ve gözleme, ev tarhanası, erişte, köy ekmeği gibi gıda ürünlerini ve el emeği ile ürettikleri ürünleri satışa sundu.

GENEL 28.04.2019, 14:10
Zeliş öğretmen köy kadınları ile Kadın Emeği Pazarı kurdu

İzmir'in Menemen ilçesindeki köy okulu olan Haykıran Adem Saatçi İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Zeliş Kurt, 2018 yılında kadınların sosyalleşmesini, eğitimini ve istihdam edilmelerini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği 'Kadın Değişir, Toplum Değişir' projesi kapsamında 30 kadınla 'Kadın Emek Pazarı' düzenledi. İzmirli İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Başkanı Huriye Serter ve dernek üyelerinin de katkıları ile oluşturulan köy pazarında, çoğunluğu Zeliş Kurt'un öğrencilerinin velilerinden oluşan köy kadınları, yöreye özgü zeytin ve üzümden yapılan ürünler, gözleme, ev tarhanası, erişte, köy ekmeği ve sütün kaymağından yapılan tatlıları ve el emeği ile ürettikleri ürünleri satışa sundu. Haykıran, Bozalan, Yanık, Belen, Hasanlar mahallelerinin kadınlarının emeklerini sunduğu pazarın sonunda köy kadınları Zeliş öğretmen ile beraber türkü söyleyerek etkinliği kutladı.

'GELDİĞİMİZ YERDE KOCAMAN BİR UMUT GÖRÜYORUM'

Kadın Emeği Pazarı'nı kurmanın kendisi için çok özel bir yere sahip olduğunu belirten Zeliş Kurt, "Yaklaşık bir yıldır köy pazarı kurma hayalim vardı. Velilerimin de içinde bulunduğu köy kadınlarından oluşan bir grup kurdum. İZİKAD Başkanı Huriye Sertel ile konuşarak onları köyümüze davet ettim. Onlar da seve seve kabul edip destek olmak için geldiler. Oluşturduğumuz pazarda 30'a yakın kadın stant açarak ürünlerini sergileyip satış yaptı. Kadınlar kendi emekleriyle yaptıkları ürünleri sergilediler. Kadınlarımızın anneleri ve kayınvalideleri de gelerek onlara destek oldular. Geçen sene başlattığım Kadın Değişir Toplum Değişir projesinin bir sene içinde buralara geleceğini tahmin edemezdim. Benim bir senem 'Bir etkinlik düzenliyorsunuz acaba katılan olur mu? Uzmanları çağırıp eğitim vermek istiyorsunuz acaba katılım olur mu' soruları ile geçti. İyi ki pes etmemişim ve kadın gücüne inanmışım. Biliyordum ki onların değişimi çocuklarını ve ailelerini doğrudan etkileyecekti. Şimdi geldiğimiz yere baktığımda kocaman bir umut görüyorum. Haykıran, Bozalan, Yanık, Belen, Hasanlar köy kadınlarıyla birlik ve beraberliğin tohumlarını attık bugün. Biraz tedirgin biraz kaygılıydık ama gün sonunda hepiniz eller havada oynuyor, alkış tutuyor, türkülere eşlik ediyorduk. Bana inandıkları için tüm kadınlara şükran doluyum. Yine bana inanarak ekibiyle köyümüze gelen İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Huriye Serter'e ve ekibine bin minnet" diye konuştu.

Melis KARAKUZULU / İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?