Zafer kutlamalarına gelen yasağa İzmir Barosu'ndan tepki: Niyetinizi biliyoruz, izin vermeyeceğiz!

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge ile kısıtlandı. İzmir Barosu söz konusu genelgeye tepki gösterdi. Yapılan açıklamada; ''niyetinizi de gerici zihniyetinizi de biliyoruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz’ sözleri kullanıldı.

GENEL 23.08.2020, 12:54 23.08.2020, 13:02
Zafer kutlamalarına gelen yasağa İzmir Barosu'ndan tepki: Niyetinizi biliyoruz, izin vermeyeceğiz!

İZGAZETE - 30 Ağustos Zafer Bayramı’na 1 hafta kala İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede ‘Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı yapılmaması ve resepsiyon düzenlenmemesi’ ifadelerini içeren bir yazı gönderildi. Kamuoyunda tepki çeken genelgenin ardından İçişleri Bakanlığı’ndan haberlerin gerçeği yansıtmadığı pandemi koşulları nedeniyle kalabalıklara neden olmaması için bu yönde bir tedbir alındığı açıklaması yapıldı.

İzmir Barosu ise alınan karara yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması, 15 Temmuz kutlamaları gibi günlerde iktidarın hiçbir tedbir almadığını vurgulayan Baro, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklanmasını ‘niyetinizi de gerici zihniyetinizi de biliyoruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz’ sözleriyle eleştirdi.

'İZİN VERMEYECEĞİZ'

İzmir Barosu’nun açıklaması şöyle;

Milyonlarca lise öğrencisini kapalı sınıflarda üniversite sınavına sokan, sermaye her şeyden önemlidir diyerek işçileri, memurları çalıştırıp AVM'leri açan; tatil beldelerinde oluşan kalabalıkta, 15 Temmuz kutlamalarında, Ayasofya'nın cami olarak açılışında on binlerce insanın bir araya gelmesine hiçbir tedbir almayan siyasal iktidar, konu 30 Ağustos Zafer Bayramı olunca bir anda pandemiyi hatırlamış ve ülke çapında yapılacak kutlamaları yasaklamıştır.

AKP iktidarının milli bayramlarımız olan 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos’ta bugüne dek takındığı tavır, milli günlerimizi halktan kaçırmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu kurtuluş mücadelesini gençlerimizin ve tüm yurttaşlarımızın zihinlerinden silmeye çalışmaktır.

Emperyalist işgalin Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki milli mücadelemizle sonlandırıldığı büyük zaferin anılmasını yasaklamak, kimsenin haddi değildir.

Buradan açıklıyoruz, 30 Ağustos günü tüm gerekli sağlık önlemlerini alarak Baromuz üyesi avukatlarla birlikte İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda olacak ve 30 Ağustos zaferinin taçlandığı şehrimizde milli mücadelemizin zafer kutlamasının halkımızdan kaçırılmasına izin vermeyeceğiz.

Yorumlar (1)
Senay arpaci 3 ay önce
Oyasak bu yasak yasaklar icinde acaba nasil yasasak
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?