‘Yılgınlık yok, direniş var’

Beste Çelik ile Gün Sonu’nun canlı yayın konuğu BTS İzmir Şubesi İnsan Hakları Sekreteri Nejat Sezginer oldu. Sezginer, BTS yöneticileri, sendika üyelerine dönük sürgün ve baskıları dile getirdi.

GENEL 23.01.2021, 18:43
‘Yılgınlık yok, direniş var’

İZ GAZETE- İz TV’de Beste Çelik ile Gün Sonu programının canlı yayın konuğu BTS (Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası) İzmir Şubesi İnsan Hakları Sekreteri Nejat Sezginer oldu.

Sendikaya yönelik baskı ve sürgünlerin devam ettiğini dile getiren Sezginer, sürgün sürecini anlattı. Sendikaya yönelik sürgünlerin 1 yıldır devam ettiğini söyleyen Sezginer, “Sendikamıza karşı yaklaşık 1 yıldır süregelen bir saldırı söz konusu var. 11 Şubat 2020’de süresiz olarak Alsancak temsilcisi Ünal Karadağ Malatya'ya sürüldü. 3 ay süre zarfı dolunca görev yeri İzmir’e döndüğünde 11 Mayıs’a nakil çıktı. Mahkeme kararı sonrası yürütmeyi durdurma kararı sonrasında 10 Ağustos’ta iş başı yaptı ancak sonrasına Balıkesir’e sürgün edildi. Daha sonra eşi  BTS İzmir Şube Kadın Sekreteri Nurhan Karadağ ile birlikte yeniden Malatya’ya sürüldü. Bunların dışına BTS İzmir Şube Sekreteri Muhdi Seyhan Kars’a, Alsancak temsilcisi Bülent Çuhadar da Malatya’ya sürgün edildi” dedi.

İstanbul'dan Çin'e gönderilen ve geri döndüğü ortaya çıkan trenle ilgili yapılan açıklama sonrasında asıl olayın başladığını söyleyen Sezginer, TCDD'deki kaza, olay ve Çin Treni’yle ilgili gerçekleri halka söylediğimiz için bizlere saldırdılar açıklamasında bulundu.

‘TAVRIMIZ DEĞİŞMEDİ’

Siyasi ya da muhalefet partisi olmadıklarının altını çizen Sezginer, “İktidarda kimin olduğuna bakmayız. Sendikalar muhalif olmazsa yandaş olur. Tavrımız bu zamana kadar hiç değişmedi. Emekten ve emekçinin hakkını korumaktan yanayız. Ülkedeki demokrasi eksikliğini dile getiririz. Yapmış oldukları saldırılarda muhalif gördükleri herkese karşı yapsalar da yönettikleri kurum için iyi bir şey değil. Liyakat sahibi kişileri sürgün ederek işlerin aksamasına sebep olarak kurum yönetilemez” dedi.

‘SİYASET YAPMAK ZORUNDAYIZ’

‘Siyaset yapıyorsunuz’ eleştirisinin yapıldığını da dile getiren Sezginer, “Bizler siyaset yapmak zorundayız. Partinin arka bahçesi olmak başka bir şey, emeğin siyasetini yapmak bambaşkadır. Kapalı kapılar ardında 4+4’e imza atmak sendikacılık değildir” dedi. Sezginer, son olarak BTS’ninv ileriye dönük yol haritalarında aynı tavırla devam edeceklerini söyleyerek, “Yılgınlık yok, direniş var. Sürgündeki arkadaşlarımız geri dönene kadar direnişimize devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208