Yasa dışı trol avcılarına geçit yok

EGE Denizi'nde denetimlerini sürdüren Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı yasa dışı trol avcılığıyla mücadeleyi hızlandırdı.

GENEL 20.01.2016, 16:24 20.01.2016, 15:32
Yasa dışı trol avcılarına geçit yok

EGE Denizi'nde denetimlerini sürdüren Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı yasa dışı trol avcılığıyla mücadeleyi hızlandırdı.


Sahil Güvenlik tarafından geçen 16 Ocak'ta Gökova Körfezi Ören önlerinde bir trol teknesinin yasak olan trol avcılığı yaptığı tespit edildi. Teknede bulunan 3 kişiye yasak sahada trol avcılığı yapmaktan toplam 17 bin 944 TL, iki kişiye de gerçek kişiler için avlanma ruhsat tezkeresi olmamasından 1108 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca seyir fenerlerini yakmamak ve gemi adamı eksik olmaktan dolayı gerekli yasal işlemlerin uygulanması maksadıyla Marmaris Liman Başkanlığı'na sevk edildi.

Gökova'nın, doğal ve tarihi zenginliklerin korunması amacıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildiğine dikkat çekildi. Gökova Körfezi'nde su ürünleri avcılığına kapalı olan alanların Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'in 5 ve 9'uncu maddelerinde ayrıca belirtildiği vurgulandı.

Salih Güvenlik ekiplerinin 19 Ocak Salı günü Güzelbahçe bölgesinde hem havadan hem de denizden yaptığı denetimlerde, açıkta şebeke yöntemi ile yasa dışı trol avcılığı yapan bir tekne olduğu belirlendi. Tekneye, yasak sahada yasa dışı trol avcılığı yapmaktan 8 bin 972 TL, Çevre Kanunu kapsamında ise mavi kartının olmamasından dolayı 12 bin 267 TL idari para cezası uygulandı.

Ağ göz açıklığı veya yasak bölgelerde avcılık gibi en ufak sapmalarında bile deniz dibindeki yaşamı tahrip gücü çok yüksek olan trol avcılığına yönelik denetimlere yoğun bir şekilde devam ettiği bildirildi.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (1)
Dr. Serpil Uğur Baysal, Dokuz Eylül Üniversitesi 4 yıl önce
Sevgili Dr. Akın,

Çalışan çocuklara gönderme yapan ve duyarlılık içeren güzel yazını okudum; kutlarım.

Günümüzde, sokakta çalışan ve yaşayan çocuklar sorunu önemli bir toplumsal sorun olarak büyümektedir. Özgün risk altındaki bu çocuklar için yaşamlarındaki yoksulluğun yeri özel bir anlam taşır. Aile, okul, toplum ve ulustan gelen tepkiler ve olumsuz yaklaşımlar ile gelecekleri daha da kötüleşir. Bu çocuklar da güç koşullardaki çocuklar, korunmaya muhtaç çocuklar kapsamında ele alınıp değerlendirilmelidir.

Sokakta yaşayan ve çalışan çocuklarda erken/ ilk girişim çocuğun bulunduğu yerde başlatılmalıdır. Erken girişim, evde istismara uğrayan çocuklar gibi riskli grupları, ‘sokağın yenisi’ni, sokakta çalıştırılan çocukları ve sokakta yaşayan çocukları kapsamalıdır. Erken yaşta yaklaşım ve süreklilik başarı oranını artırır.

Sokakta yaşayan ve çalışan çocuklara ‘Sokak Çalışması’ yapılarak hizmet sunulabilmesi, bu çocukların korunması ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine, çocuk ve gençlik merkezlerine ve çocuk polisine önemli görevler düşmektedir. Çocukların ailelerine ulaşılarak sokağın çocuklar açısından tehlikeleri, çocukların çalıştırılmasının suç unsuru olduğu anlatılmalıdır. Sokak çalışmasında akran eğitimine de yer verilebilir. Sokak çalışması kurumsallaştırılmalıdır.

Tedavi açısından bu çocukların optimum bakımı:

1. Özel olarak hazırlanmış programlar,
2. Çok sayıda disiplinden oluşan ekipler,
3. Özel parasal destek gerektirmektedir.

Koruyucu yönden en etkin yaklaşım:

1. Yoksulluğun,
2. Kötü barınma koşullarının,
3. İşsizliğin ortadan kaldırılması ile olur.

Sokakta çalışan ve yaşayan çocuklar için ana uğraş bu çocukların çevresini iyileştirmektir.

Başarılarının süreceği inancıyla en iyi dileklerimi iletirim. Ayrıca, beni İzmirimiz’in internet gazetesi İZGAZETE ile tanıştırdığın için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?