Valilikten 'Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde virüs iddiası için açıklama!

İzmir Valiliği Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde virüs iddialarını yalanladı. İzmir Barosu burada tutulan mülteciler için bir açıklama yapmış, Geri Gönderme Merkezi’nde toplam 31 kişide virüs saptandığını belirtmişti.

GENEL 19.04.2020, 16:07 19.04.2020, 16:14
Valilikten 'Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde virüs iddiası için açıklama!

İzmir Valiliği Harmandalı Gönderme Merkezi’nde 30 mülteci ve 1 güvenlik görevlisinde virüs bulunduğu iddialarını yalanladı. Ayrıca açıklamada geri gönderme merkezinde her türlü önlemin alındığı temizliğe ve hijyene özen gösterildiği vurgulandı. Konuyla ilgili olarak İzmir Barosu bir açıklama yapmış ve bir çok şikayetin kendilerine ulaştığını ve merkezin boşaltılması gerektiğini dile getirmişti.

VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA

Bazı kurum ve kuruluşlarca Harmandalı Geri Gönderme Merkezi hakkında hazırlanan ve gerçeği yansıtmayan iddialar Sosyal Medyada ve basın yayın kuruluşlarında yer almaktadır.

Covid-19 salgını ile ilgili Bakanlık talimatı doğrultusunda Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile çalışan personel, merkezde barınan yabancı ve merkez ziyaretçileri ile ilgili gereken önlemler alınmıştır. Bu kapsamda personele koruyucu malzemeler dağıtılmış, Covid-19 virüsü ve hijyen konusu hakkında gerekli eğitimler il sağlık müdürlüğünce verilmiş, genelge kapsamında olanlara idari izin verilmiştir.

Merkezin kapasitesi 750 kişi olmakla birlikte halihazırda 331 kişi barındırılarak yoğunluk engellenmiş, bulunan her kata ve ortak alana dezenfektan konulmuş, kısa periyotlarla bütün merkez sterilizasyon ve dezenfekte işlemlerine tabi tutulmuştur. Yeni getirilen yabancıların barınması için merkezde ön kabul alanı oluşturulmuş olup 14 gün (kuluçka süresi) boyunca diğer yabancılarla temas kurmaları engellenmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan toplantıda kolluğun ilk yakalama yaptığı yerde gerekli sağlık taramalarının yapılacağı ile ilgili İlçe Sağlık Müdürlükleri bilgilendirilmiş ve kolluk kuvvetlerince işlem yapılan düzensiz göçmenlerin sağlık taraması yapılarak Geri Gönderme Merkezine kabulleri sağlanmıştır.

Yabancılara rutin olarak hijyen kitleri dağıtılmakta olup hijyenin önemi konusunda bilgilendirilmektedir. Merkezde bulunan temizlik çalışanları tarafından yabancıların odaları ve ortak kullanım alanları büyük bir özenle temizlenmektedir. Ve günün belli saatlerinde yabancıların barındıkları alanlar havalandırılmaktadır. Ayrıca yabancıların kullanmaları için çamaşır yıkama ve kurutma makineleri aktif olarak çalıştırılmaktadır.

Yabancılar günlük düzenli olarak kontrol edilmekte ve semptom gösteren yabancılar beklenilmeden hastaneye sevk edilerek gerekli tetkikleri yapılmaktadır. Bu sebeple hastaneye sevk edilen bir yabancıda 15 Nisan 2020 tarihinde vaka tespit edilmesi sonrası diğer yabancılara ve personele test yapılmıştır. Pozitif çıkan vakalar hakkında İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde karantina, izolasyon ve tedavileri yapılmakta olup yabancıların sağlıkları iyi durumdadır.

Bu tür asılsız ve tek taraflı haberlere itibar edilmemesi ve yetkili merciler dışında yapılan açıklamaların dikkate alınmaması önemle duyurulur.

Yorumlar (2)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Hakan 1 yıl önce
Yalan arkadaşlar gerçekleri saklıyorlar şuan 31 kişide korona virüsü var
Leyla 11 ay önce
Yalan ne camasirmakinasi cok kotu pislik yer hic temiz deyil her turlu hasaretler var cok kotu davraniyorlar
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?