Valilik'ten 4 önemli karar! Pazaryerlerine ve AVM'lere giriş HES Kodu ile olacak!

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha kurulu bugün 4 önemli karar açıkladı.

GENEL 28.09.2020, 15:56 28.09.2020, 16:44
Valilik'ten 4 önemli karar! Pazaryerlerine ve AVM'lere giriş HES Kodu ile olacak!

İZGAZETE - İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha kurulu bugün 4 önemli karar açıkladı.

Devlet ve özel kurumlar olmak üzere tiyatro, bale ve operanın önlemlerle yeniden seyirci ile buluşması, pazaryerlerinde satış yapan vatandaşlara pazar yerine girişte, AVM’lerde ise personele ve yöneticilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulması ile bar, pavyon, birahane, diskotek veya eğlence kulübü olan işletmelerin kafe, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda eski ruhsatlarının iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işleminin yapılmasına, koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan yanlış beyanların adli işleme tabi tutulmasına oy birliği ile karar verildi.

TİYATROLAR ARTIK SERBEST

Türkiye’de pandemi dolayısıyla ara verilen tiyatro, bale ve opera etkinlikleri İzmir’de tekrardan sevenleri ile buluşuyor. İzmir Valiliği’nin yaptığı açıklamada tiyatro, bale ve operalar önlemlere uyulması şartıyla yeniden faaliyete geçiyor.

Tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri yapılacak olan salon ve gösteri merkezlerinin ayda en az iki kere denetlenmesinin ve uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun l95 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına valilik tarafından karar verildi.

PAZARYERLERİ VE AVM’LERE GİRİŞLER HES KODU İLE!

Pazarda satış yapan vatandaşlar pazaryerine girerken zabıtalar tarafından HES kodu sorgulaması yapılacak.

AVM’de çalışan personel ve yöneticilere de girişte HES kodu uygulaması yapılacak.

-AVM’lerde çalışan personel ve yöneticilerinin, AVM girişlerinde HES kodu sorgulamasının yapılmasına, uygulamanın yapılıp yapılmadığının AVM Koronavirüs Tedbirleri Sorumlusu tarafından kontrol edilmesine,

-HES kodu olmayan vatandaşlarımıza sorgulama yapan görevlilerce Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması veya E-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu alınmasına yardımcı olunmasına karar verildi.

EĞLENCE MEKANLARININ YENİDEN RUHSATLANDIRILMASI 

Ana faaliyet konusu gazino, pavyon, dskotek, bar vb. olan eğlence yerlerinin kafe, restoran vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda eski ruhsatlarının iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemlerinin yapılması alınan kararlar arasında.

1- Ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin ana faaliyet konusu değiştirilerek kafe, restoran, lokanta vb. olarak faaliyet göstermek istemeleri durumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde eski ruhsatın iptal edilip yeniden ruhsatlandırma işlemi yapılmasına,

2- Kaymakamlarımız tarafından 15.03.2020 tarihi itibariyle ana faaliyet konusu gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup belediyeye müracaat ederek 15.03.2020 tarihinden sonra eski ruhsatını iptal edip yeniden ruhsat almak suretiyle ana faaliyet konusunu değiştiren ya da ruhsatına tali faaliyet konusu ekleyen işyerlerinin listelerinin belediyelerden alınarak,

- Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup sonradan ilgili yerel yönetime müracaat ederek ana faaliyet alanını değiştiren işyerlerine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasına, bu denetimlerde faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde eski faaliyetine devam ettiği tespit edilen işletmelerin yukarıda belirtilen İçişleri Bakanlığı Genelgeleri çerçevesinde derhal kapatılmasına, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 3 ncü maddesi çerçevesinde ayrıca işlem yapılmasına,

-Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten işyerlerinin çalışmasına müsaade edilmemesine,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç̧ teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

YANLIŞ BEYANA CEZA!

Valilik'ten alınan bir diğer karar göre koronavirüs tanılı hastaların temas ettikleri kişilerle alakalı eksik veya yanlış bilgi vermesi halinde ceza almalarına karar verildi. 

Valilikten yapılan açıklama şöyle; 

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?