Ünlü şefler İzmir'e geliyor

İZMİR'de, 8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında Fuar İzmir'de düzenlenecek 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi ile gastronominin turizme yansıması değerlendirilecek.

GENEL 03.12.2016, 12:13 03.12.2016, 12:18
Ünlü şefler İzmir'e geliyor

Gastronomi uzmanları ile eğitimcilerin de katılacağı kongreye, ünlü şefler Mike Norman, Rudolf Van Nunen, Tolga Kamiloğlu ile Semen Öner lezzetli şovlarıyla renk katacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) işbirliğinde ve Reseau Délice Dünya Gurme Şehirler Birliği ile İzmir Aşçılar Derneği'nin katkılarıyla gerçekleştirilen 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında Fuar İzmir'in D holünde gerçekleştirilecek. Dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini Dünya Gurme Şehirler Ağı üyesi İzmir'de bir araya getirecek olan kongrede, Ege yemek kültürünün gastronomi ile ilişkisi ve turizme yansıması tartışılacak. Oluşmuş ve oluşmakta olan gastro bölgeler, yeni gastronomi akımları ve gastronomi mirası konularının işleneceği kongre, 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Alternatif bir turizm dalı olma yolunda ilerleyen gastronomi için atılabilecek adımlar, kongre boyunca uzmanlarca değerlendirilecek. Yapılacak çalışmalarla Türkiye'de oluşturulacak farkındalığın, turizme olumlu yönde etki etmesi hedefleniyor.

RENKLİ BİR KONGRE
8 Aralık'ta açılış oturumuyla başlayacak Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nin ikinci gününde ilk olarak, Yrd. Doç. Dr. Betül Öztürk "Gastronomi ve Gastronomi Turizmi Çalışmaları" ile konuk olacak. Gonca Güzel Şahin, Dilşen Oktay, Marta Drozdowska, Magdalena Duda-Seifert, Esra Şahin, Fethullah Yıldız, Feray İrigüler, Nejat Yentürk, İbrahim T. Şeker, Mustafa Işkın ile Erkan Sağlık, gastronomi hakkındaki deneyimlerini ziyaretçilerle paylaşacak. Emmanuelle Dechelette, Sahrap Soysal, Dr. Pearl Lin ve Süleyman Dilsiz ise konuk konuşmacı olarak kongreye renk katacak.

Gastronomi konusunda uzman Turgay Bucak, Gözde Turkoz Bakırcı, Mustafa Tepeci, Zühal Özdemir, Sıdıka Bulduk, İbrahim Birkan, Bendegül Okumuş, Gülay Tohumoğlu ve Pınar Döğerli Başerkafaoğlu, 10 Aralık Cumartesi günü deneyimlerini paylaşacak. Kongrenin son gün konuk konuşmacıları ise Yrd. Doç. Dr. Pierre Raffard, Dr. Marta Drozdowska ile Şef Semen Öner olacak.

PANELLER DÜZENLENECEK
Gastronomi tutkunları 9 Aralık 2016'da başlayacak panel programıyla da yeme kültürü ve turizminin zenginliğine tanıklık edecek. 'Gastronomik Yaratıcı Şehirlerin Sürdürülebilir Turizm Stratejileri' panel başlığında Namık Kemal Döneleken, Reseau Delice-Dünya Gurme Şehirler Ağı Puebla-Meksika temsilcisi Pedro Berruecos ile şef ve program yapımcısı Maksut Aşkar ziyaretçilerle buluşacak. 'Uzmanlaşmış Gastronomi Turizmi Acentaları' konu başlığı ile düzenlenen diğer bir panelde ise sektör temsilcilerinden Hande Arslanalp ve Ömer Kartın, gastronominin turizm yansımasına dikkat çekecek. Avrupa ve Amerika'da yaygın olan gastronomi turizmini Türkiye'de yaygınlaştırmak için 110 destinasyonda hayata geçirdiği 'Gezgin Damaklar' projesiyle bir ilke imza atan Ferzan Kırhan ile ünlü gurme ve yazar Mehmet Yaşin deneyimlerini keyifli sohbetleriyle taçlandıracak.

Kongrede, 9 Aralık Cuma günü 'Gastronomi Destinasyonları' konu başlığı ile Can Ortabaş, Ebru Koralı ve Nedim Atilla panelist koltuğunda yer alacak. Prof. M. Alp Salman, Prof. Bülent Cihangir ve şef-gurme Ahmet Güzelyağdöken ise 'Körfez, Deniz ve Deniz Ürünleri' hakkında bilgi paylaşımında bulunacak.

10 ARALIK'TA PANELLERE DEVAM
10 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek panellerin ilkinde 'Gastronomi Turizminin Gelişiminde Festivaller ve Yarışmalar' irdelenecek. Salim Kadıbeşegil, Gökçen Adar, Sırma Güven ile Agnes Caso, İzmir ve çevresindeki yemek festivallerini de değerlendirecek. 'Yaratıcı Turizm ve Gastronomi Deneyimleri' ise Doç. Dr. Levent Köstem, Metin Suerkan ve Yaratıcı Şehirler Ağı Avrupa ve Uluslararası Projeler Koordinatörü Dag Harman tarafından paylaşılacak.

Ünlü yazarlar Prof. Dr. Artun Ünsal ve Ahmet Örs ile Reseau Delice-Dünya Gurme Şehirler Ağı İzmir Temsilcisi Sırma Güven'in katılacağı 'Yerel Kültürlerin Korunması ve Kaybolan Değerler' konu başlıklı panelde, ülkemizin zengin lezzet envanteri ve bu cevherin korunması için yapılması gerekenler değerlendirilecek. Panelde ayrıca kentsel markalaşmada lokantaların önemi ve 'Lokanta İzmir Projesi'nden de bahsedilecek.

DAMAK TADINA HİTAP EDEN ŞOVLAR
2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nin son panelinde ise Ebru Erke, Ahmet Güzelyağdöken ile Nejat Yentürk 'Sokak Yemekleri' üzerine iştah açıcı bir sohbet gerçekleştirecek. Kongre ve panellerin yanı sıra İzmir Aşçılar Derneği ile Mike Norman, Tolga Kamiloğlu, Rudolf Van Nunen ve Semen Öner gibi ünlü şeflerin yer alacağı gurme ve tadım şovları ile ziyaretçiler farklı lezzetler tadacak.

Üç gün sürecek 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi hakkında www.izmirgastrotourismcongress.com adresinden bilgi alınabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?