Ünlü markadan peynir atağı

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, yılda yaklaşık 2 milyon ton süt üretilen İzmir'i 'peynircilik merkezi' olması gerektiğini açıkladı.

GENEL 13.10.2016, 15:05 13.10.2016, 15:25
Ünlü markadan peynir atağı

Günde 5 bin tona yakın, yılda yaklaşık 2 milyon ton süt üretildiğini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, "İzmir, ülkemiz süt üretiminin yüzde 10'unu tek başına karşılarken, en fazla süt üreten il unvanını da yıllardır koruyor. Aslında üretmek bu işin ilk basamağı. Sütün kalitesini korumak, dahası sütü üretmekle kalmayıp mamüle dönüştürüp değerlendirmek önem verilmesi gereken bir husustur. Bu bakımdan sütün kalitesini korumaya yönelik projeler uygulayan İzmir, ürettiği sütü değerlendirme konusunda da ilk sırada yer alıyor. İl genelinde üretilen yaklaşık 2 milyon ton sütün dörtte üçünün süt işleme tesislerine satıldığını dikkate aldığımızda, yüzde 75 gibi büyük bir oranının paketlenmiş süt, peynir, yoğurt, ayran, tereyağı gibi süt ve süt ürünlerine dönüştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla artık İzmir'in bundan böyle sadece Türkiye'nin süt üretim merkezi konumuyla yetinmemesi, ülkenin 'peynircilik merkezi' olması gerekiyor" dedi

Hammaddeyi mamule çevirmenin katma değer yarattığına dikkat çeken Eskiyörük, "Bu çerçevede üretilen sütü mutlaka ürüne dönüştürmek ve özellikle peynir imalatında yoğunlaşmakta büyük fayda görüyoruz. İzmir bu yönden çok ciddi bir potansiyele sahip. Sonuç itibarıyla İzmir bölgesinde envanter çalışması ile başlayarak Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma ile devam edecek bir süreç ve buna bağlı yol haritasının hazırlanmasıyla bölgenin ihracata yönelik bir 'peynircilik merkezi' haline gelmesi mümkündür. Biz Tire Süt Kooperatifi olarak bu doğrultuda faaliyet ve projelere hız verilmesiyle hem çiftçimizin ürününün daha da değerlenmesi hem de İzmir'de bölge ekonomisine yeni bir sanayi ve ihracat kapısının açılabileceğine inanıyoruz. Türkiye'de kırsal ve tarımsal kalkınma kooperatifçiliğinin saygın bir örneği kabul edilen Tire Süt Kooperatifimiz söz konusu süreçte üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmaya hazır olacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
kapalı
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?