Üniversiteli Helin tahliye oldu

Üniversite öğrencisi ve TKH üyesi Helin Nigit’in “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 12 gündür süren tutsaklığı sona erdi.

GENEL 20.02.2018, 09:35
Üniversiteli Helin tahliye oldu

Amasya’da “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği” gerekçesiyle okul yolunda hukuksuz şekilde gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan Türkiye Komünist Hareketi (TKH) üyesi üniversiteli Helin Nigit hakkında tahliye kararı verildi.

2014 ve 2016 yıllarında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek savcının talimatıyla gözaltına alınan Nigit, çıkarıldığı mahkemede tutuklamaya gerekçe oluşturacak delilleri inceleme gereği bile görmeyen hakimin kararıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

ADLİ KONTROL GETİRİLDİ

7 Şubat’tan beri Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Nigit’in tutukluluğuna avukatları tarafından itirazı değerlendiren mahkeme bugün kararını açıkladı.

Mahkeme kararında, Nigit hakkında delillerin toplanmış olması, üniversite öğrencisi olması nedeniyle tutuklamanın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği göz önüne alınarak adli kontrol kararı ile serbest bırakılması kararı verildi.

“MESELE ESİR DÜŞMEKTE DEĞİL…”

Tahliye kararının ardından Helin, akşam saatlerinden cezaevinden çıktı. Yaklaşık 2 hafta süren tutsaklığının ardından ailesi ve yoldaşlarıyla yeniden bir araya gelen TKH üyesi, “Büyük ustanın dediği gibi mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta. Biz teslim olmadık olmayacağız da.” derken, tutukluluğu sürecinde destek olan herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Gazete Manifesto

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?