Tutuklu öğrencilerden haber var

İzmir Milletvekili Atila Sertel, referandum sonuçlarını protesto ettikleri için tutuklanan öğrencileri Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti.

GENEL 01.05.2017, 14:16 01.05.2017, 14:16
Tutuklu öğrencilerden haber var

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Adalet Bakanlığı’ndan aldığı özel izinle Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Kazım Kızıl, öğrenciler Doğan Barış Halidi, Baran Bozdaş ve Hasan Benli ile ayrı ayrı görüştü.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’e açıklamalarda bulunan tutuklu gençler, kapasitesi 600 olan cezaevinde 1100 kişinin kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Koğuşların hepsinde kapasitesinin iki katı kişi kalıyor. Ranzalar dolu. Bizler de dahil bir çok mahkum yerde yatıyor. Cezaevinde kötü muamele görmüyoruz ancak yoğunluktan dolayı ciddi sıkıntılar var. Biz sadece hayır dediğimiz ve referandumun şaibeli sonuçlarını protesto ettiğimiz için tutuklandık. Tutuklanma gerekçemiz Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek olarak açıklandı ancak biz hiç kimseye hakaret etmedik, yalnızca slogan attık. Bizi bu tip protestoları önlemek ve topluma göz dağı vermek için tutukladılar.”

Tutuklu gençlerden Kazım Kızıl, serbest gazeteci olarak çalıştığını, çok sayıda gösteriye katılarak çekim yaptığını belirterek, “Ben gösterilere aktif olarak katılmadığım ve herhangi bir hakaret de bulunmadığım halde sadece işimi yaptığım için tutuklandım. Hakim bana niye kamera ile çekiyorsun diye sordu. Ancak bu benim işim. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda benzer gösteriye katılarak çekim yaptım. Bu benim mesleğim. Neden tutuklandığımı anlayamıyorum” dedi.

Tutuklu öğrencilerden biri de 15 gün sonra sınavlarının başladığını belirterek, “Bu sınavlara giremezsem okulda bir yıl kaybedeceğim” diye konuştu.

Ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de şunları söyledi:

“Eğer Türkiye’de slogan atan, sokağa çıkan tutuklanacaksa sokakta adam kalmaz. Sandıkların başında kalaşnikofla poz veren tutuklanmıyor, slogan atanlar tutuklanıyor. Bu tutuklamalar Recep Tayyip Erdoğan’ın vicdanıdır. Gençlerin slogan attıkları için tutuklanması Türkiye’nin geldiği noktayı göstermek açısından ibret vericidir. Bu gençlerin derhal serbest bırakılması gerekiyor.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, ziyaret öncesi ve sonrasında Cezaevi önünde bekleyen gençlerin aileleriyle de bir araya geldi. Tutuklu gençler ve aileleri duyarlı davranışı nedeniyle İzmir Milletvekili Atila Sertel’e teşekkürlerini ileterek, 1 Mayıs’ta sergilenen bu dayanışma örneğini unutmayacaklarını ifade ettiler. Tutuklu gençler, bu süreçte kendilerine destek veren herkese teşekkürlerini ileterek, tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladıklarını ifade ettiler.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?