TMMOB’dan Çeşme Projesi’ne bir tepki daha: ‘Çılgın proje’lerden vazgeçilmelidir!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Çeşme Projesi hakkında basın açıklaması gerçekleştiren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu projenin kamu ve doğa yararına aykırı olduğuna dikkat çekti

GENEL 27.05.2020, 13:01 27.05.2020, 13:07
TMMOB’dan Çeşme Projesi’ne bir tepki daha: ‘Çılgın proje’lerden vazgeçilmelidir!

İZ GAZETE - TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Çeşme Projesi’ne ilişkin İzmir Mimarlar Odası’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman okudu.

ÇILGIN PROJELERDEN VAZGEÇİLMELİDİR!

Çeşme projesi hakkında gerçekleşen toplantılara davet edilen TMMOB’un konuyla ilgili görüşlerini açıkça beyan ettiği hatırlatılan açıklamada salgın sürecinde kırsal kalkınmanın önemli olduğunun ortaya çıktığına değinilen açıklamada “Bu nedenle İzmir’de korunması gerekli su kaynakları, tarım alanları, orman alanları, doğal sit alanları vb. kullanımları tehlikeye düşüren, doğanın ve toplumun yararına olmayan ‘çılgın proje’lerden vazgeçilmelidir. İzmir’de de ülke genelinde olduğu gibi çözüme kavuşturulması gereken çok sayıda sorun bulunmakta iken, kamu kaynakları bu tür projeler yerine var olan bu yaşamsal sorunları çözmek amacıyla, doğa ve toplumdan yana kullanılmalıdır” denildi.

‘PLAN KARARLARINA AYKIRI’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış olan İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisince onanmış 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni/Nazım İmar Planlarındaki plan kararlarına aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan çevre düzenin genel kapsamda sorunlu kararlarına TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından dava açıldığı hatırlatıldı.

‘SU PROBLEMİ BÜYÜYECEK’

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projede öne çıkan problemlerden birinin de yarımadanın su sıkıntısı olduğuna vurguda bulunulan açıkalamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kovid-19 gündeminde daha yoğun temizlik yapıldığı için, su kaynaklarında ‘orta ve uzun vadede’ bir azalma olabileceği açıklanmışken, proje kapsamında öngörülen tesis ve kullanımların yaratacağı ilave su ihtiyacına yönelik değerlendirmeler yetersizdir. Mevcut su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması sürecinde mevcut durumda yaşanan kirlilik ve miktar sorununun proje kapsamında yapılacak uygulamalar ile daha da büyüyeceği ortadadır”

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Sadece mesleki açıdan değerlendirdiğimizde bilimsel dayanaktan yoksun olarak gördüğümüz söz konusu proje, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yürürlükteki yasal mevzuata aykırı olması nedeniyle uygulanabilir olmadığı gibi; kamu ve doğa yararına da aykırıdır. TMMOB'ye bağlı meslek odaları olarak bilgi birikimimizi, kentimizin kalıcı çıkarları için kullanmak, sermayenin saldırılarına karşı kentimizi ve doğamızı korumak toplumsal sorumluluğumuzdur”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?