‘Tayyipçiyim ama padişahlık sistemi istemiyoruz’

İzmir'in Bornova ilçesinde kurulan Özkanlar Pazarı'nda vatandaşların anayasa değişikliği öncesi nabzı tutuldu.

GENEL 20.02.2017, 15:10 20.02.2017, 15:42
‘Tayyipçiyim ama padişahlık sistemi istemiyoruz’

Nuray Öztürk İzmir’de Anayasa referandumuna ilişkin nabız tutmak üzere kentin en büyük ilçesi olan Bornova’ya gidiyoruz. Cumartesi günleri Manavkuyu mahallesinde kurulan Özkanlar Pazarı sebze ve meyvenin yanı sıra tekstil ürünlerinin satışının yapıldığı Karşıyaka’dan sonra İzmir’in en büyük ve kalabalık pazarı. Pazar esnafı ise, kentin çeşitli bölgelerinden gelerek tezgâh açıyor. Pazarda Emek Partili kadınların, vatandaşlara referandumda neden ‘hayır’ denilmesini anlatan bildirileri dağıtıyorlar.

Alışverişe gelenlerin büyük oranı referandumda zaten ‘hayır’ oyu vereceğini söyleyerek bildirileri alıyorlar. Bildiri reddedenler, görmezlikten gelenler, yüzünü ekşitip, “Bir de kadın olacaklar” diyerek tersleyenler de yok değil. Kadınlar bildiri dağıtırken esnafa referandumda oylarının ne olacağını ve nedenleri soruldu. Muhammet Gökçe, genç bir pazarcı. “Oy kullanmıyorum, oy verecek sandık da, adam da yok” şeklinde tepki gösteren Gökçe, 16 Nisanda anayasada yapılacak değişikliklerin oylanacağını sorulduğunda, “Bu konuda araftayım, ben Tayyipçiyim yani Tayyip Erdoğan’ı seviyorum. Ama bir Fatih Sultan Mehmet değil sonuçta ve o dönemde de yaşamıyoruz. Padişahlık sistemi istemiyoruz. Bu yüzden araftayım” dedi.

‘EVET DERSEK SURİYE’YE DÖNECEĞİZ’

Yol üzerinde küçük pazar tezgahı olan Mehmet Toprak zabıtanın olmadığı saatlerde magnet satarak geçimini sağlıyor. Toprak, tercihini açıkça ilan ederek magnetlerden hazırladığı “hayır” yazısıyla müşterilerini karşılıyor.  Toprak: “Suriye’ye döneceğiz, tek adam yönetimi istemiyoruz.” İktidarın diğer seçimlerde olduğu kömür dağıtmaya başladığını söylüyor ve tepki gösteriyor: “Onların kömürü onların olsun.” Toprak, referandumda ‘hayır’ oyu vereceklere yönelik “terör destekçisi, FETÖ’cü ve şeytan” söylemlerine de oldukça öfkeli. “Milyonlarca insan ‘hayır’ diyor, FETÖ’cü, terörist ve şeytan mı oluyoruz. Akıl almaz sözler bunlar” dedi. 

‘İŞSİZLİĞE HAYIR’

""

Mehmet Çakmak emekli bir işçi olan emekli aylığıyla geçimini sağlayamayınca tepsisi elinde pazar yerinde çay satmaya başlamış. Çakmak da ‘hayır’ oyu vereceğini söylüyor, nedenini ise işsizlikle açıklıyor ve şöyle devam ediyor “15 yıldır bu insanlar yönetiyor, dört gençten biri işsiz, emeklinin hali ortada, bir de promosyonla kandırmaya çalışıyorlar.” “Camileri meclise çevirdiler” diyerek sözlerine devam eden Çakmak, “Bu anlayışa evet demem mümkün değil” dedi.

Pazar esnafından Ramazan Çelik ise gür bir sesle ve gururla “evet” oyu vereceğini söyledi. Çelik’in neden ‘evet’ sorusuna verdiği  “Rahatça yatıp kalkıyoruz. Hayır dersek PKK’lılara yardım ederiz” yanıtı ise, ‘hayır’ diyenleri ‘terörist’ diyerek hedef gösteren iktidar söyleminin vatandaşlara nasıl yansıdığını gözler önüne serdi. Çelik ile birlikte çalışan Murat Karabul ise daha ürkek bir şekilde görüşünü açıkladı, “Kararsızım. Kılıçdaroğlu solcuyu da, sağcı yaptı. Biz anadan doğma solcuyuz. Pırlanta gibi insanlar var, Kılıçdaroğlu önlerini kesiyor. Bu nedenle kararsızım ama yine de büyük ihtimalle ‘hayır’ veririm” dedi.

Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?