Su borcunu ödeyemeyenler için 'askıda fatura' uygulaması İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da başlayan “askıda fatura” uygulamasını, halktan gelen talep üzerine İzmir’de de hayata geçiriyor. Küresel salgında ekonomik zorluk yaşayan ailelerin su faturaları İzmir dayanışmasıyla ödenecek.

GENEL 09.05.2020, 11:50 09.05.2020, 11:54
Su borcunu ödeyemeyenler için 'askıda fatura' uygulaması İzmir’de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden, bu süreçte ekonomik zorluklarla mücadele eden kesimlere desteğini sürdürüyor. Bir yandan belediye olanaklarını desteğe ihtiyaç duyan aileler için seferber eden, diğer yandan kentli dayanışması adına önemli adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, bu kez İstanbul’da başlayan “askıda fatura” uygulamasını İzmir’e taşıyor. Aylık su faturalarını ödeyemeyenler ile bu faturayı ödemek isteyenler dijital platformda buluşacak.

'VEREN EL ALAN ELİ GÖRMEDEN'

Pandeminin yarattığı ekonomik krizin etkisini azaltmak için mart ayının başında “Biz Varız” diyerek dayanışma ağını kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda birçok ilke imza attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Veren el alan eli görmeyecek” ilkesiyle başlattığı dayanışma kampanyası çığ gibi büyüdü. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi, Maskematik, üreticilere destek, gönüllü imece kampanyası, seyyar pazar, sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım ve kalacak yer, 65 yaş üstü ile 18-20 yaş arasına ücretsiz iletişim desteği, kadına şiddeti önlemek için destek hattı ve kadın misafirhanesi gibi uygulamalarla Türkiye’de örnek oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu&rsquo ;nun “Askıda fatura” uygulamasının İzmir’de başlatılması talimatı verdi. Önümüzdeki haftadan itibaren “Askıda fatura” uygulaması İzmir’de başlayacak ve durumu iyi olanlar ödenemeyen su faturalarını başta ihtiyaç sahibi vatandaşların faturaları olmak üzere internet uygulaması üzerinden kapatacak.


Başkan Tunç Soyer, İstanbul’da başlayan kampanyanın büyümesi üzerine İzmirlilerden de talep geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Ortaya çıkan krizin ilk gününden beri İzmirliler olarak örnek bir dayanışma tablosu çizdik. İmkanı olanla desteğe ihtiyaç duyanı buluşturma çağrımız beklediğimizin de üzerinde karşılık buldu. Halkın Bakkalı üzerinden satın alınan on binlerce gıda paketi ihtiyaçlı ailelere ulaştırıldı ve ulaştırılmaya devam ediyor. Aynı şekilde Ramazan ayının başından bu yana dijital platform üzerinden sayısı iki yüz bini aşan iftar yemeğinin dağıtımına aracı olduk. Koronavirüs salgını nedeniyle üreticinin ürününün dalında kalmaması için gençlere meyve hasadına gönüllü destek çağrısı yaptık.?Yüzlerce gencimiz koşarak geldi. Bununla da yetinmeyen hemşerilerimiz dayanışmayı yeni bir boyuta taşımak için ‘askıda fatura’ uygulamasını hayata geçirmemizi istedi. Onlarla gerçekten iftihar ediyorum. Bu zor günlerde & ccedil;alışamayan, evine ekmek götüremeyen hemşerilerimizin su faturalarının ödenmesi konusunda inisiyatif alma talebinde bulunan İzmirlilere de, bu uygulamaya ilham veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na da teşekkürlerimi sunuyorum.”

UYGULAMA NASIL OLACAK?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “askıda fatura” uygulaması ile ekonomik sıkıntı yaşayan İzmirliler ödeyemedikleri İZSU faturalarını sisteme kaydediyor. Onlara destek olmak isteyenler ise aynı sistem üzerinden dilediği faturayı seçerek ödeme yapabiliyor.?Uygulama kapsamında bu zorlu süreçte işyerleri kapanan, ekonomik sıkıntıya düşen esnafın ödenemeyen ilan-reklam vergi borçları da örnek olması beklenen bir esnaf dayanışmasıyla ödenebilecek.

Yorumlar (3)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Ayşe 1 yıl önce
Allah Erdoğanın Belasın Versin İyi İnsanları Kötü Etdi Sonunda Azeri Türk Halkın Düşmen Etdi İblis Erdoğan Erdoğmaz Erdoğanı Azeride Lider Aliyevin Ailesi Sevir Başka Kimse Sevmir Erdoğan Aliyevlerin Davamçısıdı Medyaya Savaş Açır Günahsız İnsanları Fetöçu Edir Erdoğanın Oruçu İnşAllah Kabul Olmaz Azerilerin Öfkesi Leneti Kendini Yok Etsin
Nizamettin Aktaş 1 yıl önce
salgın hastalık insanlarımızın yaşamlarını örten sis perdesini araladı ve yoksulluk,yoksunluk haline geldiği görüldü.
Bu gün on sekiz (18) milyon insanların temel ihtiyaçlarını giderecek paralarının olmadığı ortaya çıktı.
hele hele salgın sonrası yaşam değim yerinde ise cehennem olacak.
yerel yönetimlerin önemi,işleyişi ve anayasal sorumluluk ve görevleri var olan hukuk engelini aşamıyor.
Oysa yüz yıl önce ilk anayasada yerel yönetimler yasama yetkili yerinden yönetim sistemi idi.
hem bütçe yapama,yasalar çıkartma ve harcamaları yerel meclis kararı ile harcama yapma hakkına sahipti. Ne yazık ki yüz yıl sonra ne kadar geride kaldığımızın acı örneği oldu.
Büyük şehir yönetimlerinin ödeme güçlüğü olanlar için ASKIDA sözü dayanışma için uyarıcı işlevi çok kıymetli.
Birde İZSU başta Karşıyaka olmak üzere olanakları olan tüketicilerin su faturalarını okusa,bizlerde ödeme yaparak belediyenin elini güçlendirmiş olacağız.
gelecek kuşaklara daha özgür ve demokratik bir kentler bırakmak dileği ile yüz yıl önce yaşanmış hukuktan örnek vermek isterim.
1- İlk anayasa( yerinden yasama yetkili eyalet sistemi
2-1917-1921- Erzincan Halk cumhuru
3-1918-1919- Kars halk cumhuru
4- Avrupa yerel yönetimler hukuku
Cemal önce gotunu yıkamayı öğren susunuze para yetmi Erdoğan gotune koysun önce karnınızı doyursun sen Ayşe azarı türkü değilsin Rus yanlışın bolbol bindirisin ustune 1 yıl önce
Ayşe'nin ağzı başka kıçı başka onlar Rus tango gibi hiç bosdurmazlar ben gittim kırk gundayandim avratlarina bunlar vatan hayini bizim golgemizde yaşıyorlar bide nankörlük yapiyirlar
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?