Sözde Bakanlık güvencesinde! Mağdur çok, muhatap yok...

İller Bankası destekli Çevre Bakanlığı arazisinde 2 yıldır bitirilemeyen konutların hak sahipleri mağduriyet yaşıyor. Paralarını peşin vermelerine rağmen muhatap bulamayan konutzedelere destek CHP’li Kılıç’dan geldi.

GENEL 26.10.2019, 13:44
Sözde Bakanlık güvencesinde! Mağdur çok, muhatap yok...

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE- CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Avukat Sevda Erdan Kılıç, Karabağlar’ın Uzundere Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında 2017’de yapımına başlanan, yüzde 55’i bitirilen ancak yarım kalan ‘Yenitepe İzmir Projesi’ hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Nuhoğlu İnşaat- Alt ve Üst Yapı İnşaat- Aybar İnşaat ortaklığınca 2017 yılında yapımına başlanan ve yüzde 55’i tamamlanan projenin şu anda tamamen durduğunu ifade eden CHP’li Kılıç, projenin 1533 konut ve 25 ticari üniteden oluştuğu bilgisini verdi. Kılıç, inşaatın yapıldığı arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olduğunu, İller Bankası’nın da projeyi desteklediğini belirtti. Konut ve işyerlerinin geçen Haziran ayında teslim edilmesi gerekirken hala teslim edilmediğini ve ne zaman teslim edileceğinin de tam olarak belli olmadığını ifade eden Kılıç, projedeki hak sahiplerinin mağduriyetlerini dile getirmek için Uzundere’de toplanarak eylem yaptığını bildirdi.

PEŞİN ÖDEME YAPILDI

Kılıç, hak sahiplerinin, konutların bedelini peşin ödeyerek satın aldıklarını belirterek, “Hemşehrilerimin bazıları ailelerinden ya da yakınlarından aldıkları para, bazıları kredi çekerek, bazıları da borçlanarak aldıkları evlerinin hala teslim edilmemesi nedeniyle çok büyük mağduriyet yaşamaktadır. Haziran ayında evlerine girerek kışı yeni konutlarında geçirmek isterken hayal kırıklığına uğramışlardır. Konutların bir an önce tamamlanmasını ve hemşehrilerimin bu mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz.” dedi.

BAKANLIK GÜVENCESİ Mİ?

Hak sahiplerinin, projenin durumu hakkında bilgi almak istediklerini ancak muhatap bulamadıklarını aktaran Kılıç, “Hak sahipleri, projenin inşaatını üstlenen Nuhoğlu İnşaat- Alt ve Üst Yapı İnşaat –Aybar İnşaat Mühendislik adi ortaklığı ile hiçbir şekilde görüşemiyorlar ve projenin akıbetinden de endişeliler. İller Bankası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, bu projenin güvencesi olduğunun tüm tanıtımlarda açıklandığını, bu güvencenin de konut almalarında en etkili gerekçe olduğunu belirtiyorlar. İzmirli hemşehrilerim kamu idarelerinin güvencesinde olan bir projeden konut satın aldılar ancak konutların tamamlanıp tamamlanmayacağını dahi bilmiyorlar” diye konuştu.

NASIL GÜVENİLECEK?

CHP’li Kılıç, proje hakkında bilgi sahibi olmak için Nuhoğlu İnşaat Firmasını aradıklarını ifade ederek, “Telefona çıkan görevli, proje yarım kalmasına rağmen satışlarının devam ettiğini, konut ücretlerini peşin aldıklarını ve projenin tahminen Haziran 2020’de tamamlanabileceğini söyledi. Daha önce bitiş tarihi olarak Haziran 2019 denilip de bitirilmediği için, bu yeni söze nasıl güvenebileceğiz? Daha ne kadar hemşehrilerimi mağdur etmeye devam edeceksiniz?"diye sordu. Kılıç, konunun takipçisi olacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
Serkan 9 ay önce
Ülkemizde Haksızın hakkını arayabilecek insanların kalmadığı düşünülmeye başlandığı böyle bir dönemde, takdir etmemek mümkün değil. Allah sizi ve sizin gibileri başımızdan eksik etmesin.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?