Söküme gelen gemide tonlarca kaçak akaryakıt ele geçirildi

Aliağa'daki Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde sökülmek üzere Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) yola çıkan ve tesis yakınlarında demirleyen bir gemiye ihbar üzerine düzenlenen operasyonda 122 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi.

GENEL 08.06.2016, 13:37 08.06.2016, 15:13
Söküme gelen gemide tonlarca kaçak akaryakıt ele geçirildi

ABD'nin Norfolk Limanı'ndan yola çıkıp sökülmek üzere Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'ne getirilen ve tesis yakınlarında demirleyen bir gemide gümrük kaçağı akaryakıt bulunduğu yönünde ihbar yapıldı. İhbar üzerine harekete geçen Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği bünyesinde devriye botu bir süre takip faaliyetinde bulundu. Daha sonra, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Gemi Arama Ekibi ile Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri kaptan J.Z. kontrolündeki gemide denetleme yaptı.

Gemideki incelemelerde, geminin 208 bin ton fuel oil yüklü olduğu, bu yükün beyanının yapıldığı ancak, ayrı bir bölmede beyanı yapılmayan 122 ton gümrük kaçağı fuel oil bulunduğu tespit edildi. Ele geçirilen akaryakıtın piyasa değerinin yaklaşık 200 bin TL olduğu bildirildi. Gemi kaptanı J.Z. hakkında yasal işlem başlatıldı. 

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?