Seniye Nazik Işık: Kent Konseyi'ni belediyenin arka bahçesi zannetmekten vazgeçsinler!

Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, İzmir’deki kamu üniversitelerine çağrıda bulunarak, “İzmir’deki kamu üniversiteleri, kent konseyine yeterli ilgiyi ve desteği sunmuyor. Kent konseylerini, belediyenin arka bahçesi zannetmek gibi bir yanlıştan dönülmesi gerekir. Üniversitelerin kent konseyine daha fazla ilgi göstermesi lazım” dedi.

GENEL 16.06.2021, 13:52 16.06.2021, 14:01
Seniye Nazik Işık: Kent Konseyi'ni belediyenin arka bahçesi zannetmekten vazgeçsinler!

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Bir yılı aşkın süredir İzmir Kent Konseyi Başkanlığı görevini yürüten Seniye Nazik Işık, geçen süreçte yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini İz Gazete’ye anlattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in vizyonunun Kent Konseyi için bir fırsat olduğunu belirten Işık, Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi’nin uyumunun Türkiye’ye örnek olmasını dilediğini ifade etti. İzmir’deki kamu üniversitelerinin kent konseyine yeterince ilgi ve destek göstermediğinin altını çizen Işık, kamu üniversitelerine çağrıda bulundu. Işık ayrıca, 2019 yerel seçimlerinin ardından toplumda, kent konseylerini güçlendirmeye yönelik ilginin artığını söyledi.

‘MECLİSLERİMİZ AKTİF VE YOĞUN ÇALIŞIYOR’

İzmir Kent Konseyi bünyesinde bulunan Kadın Meclisi, Engelli Meclisi, Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi’nin çalışmalarını anlatan Başkan Nazik Işık, “Kadın Meclisimiz şu anda Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planı ile ilgili bir çalışma yürütüyor, katılımcı bütçeyle ilgili ayrıca bir çalışma yapıyor. Avrupa Yerel Yönetimler ve Bölgeler Komitesi’nin ‘kentsel alanda kadın-erkek eşitliği’ ile ilgili bir sözleşmesi var. Büyükşehir Belediyesi 2012’den bu yana bu sözleşmeye taraftır. Bu sözleşmenin gerektirdiği ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ 2017 sonunda bitti. Yenisi yapılmadı. Biz de yenisinin yapılması yönünde Tunç Başkan’a talepte bulunduk. Belediye Meclisi de bu planın yapılması için karar aldı. Biz, 5 Mart’ta belediyenin bu konuda yapacağı çalıştaya sunmak üzere 70’den fazla sivil toplum örgütünün katılımıyla bir Yerel Eşitlik Eylem Planı Çalıştayı yaptık. Onun raporunu da belediyenin kendi yaptığı çalışmada sunduk. ‘Kent ve Kadın’ konulu 3 tane çevrimiçi toplantımız oldu. Şimdi bunlar üzerinde bir ‘Kent ve Kadın’ politika materyali hazırlıyoruz. Bunu Yerel Eşitlik Eylem Planı raporu ile birleştirerek yerel yönetimlerde kadın-erkek eşitliği konusunda neler yapılabilir noktasında bir çalışmaya dönüştüreceğiz. Engelli Meclisimiz, bu dönem Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Müdürlüğü ile çok iyi bir iş birliği geliştirdi. Nadir hastalıklarla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla birçok söyleşi gerçekleştiriyor. Pandemi bizim ilçelerle ilişkimizi yerinde geliştirmeye dönük kısmını eksik bıraktı. O nedenle yereldeki çalışmalarla ilgili bazı aksaklıklar oluyor. Ancak yine de sivil toplumun güçlenmesi için beraber çalışmalar yapıyoruz. Gençlik Meclisimizin deprem döneminde inanılmaz bir çalışması oldu. 100’ün üzerinde genç, bizzat çadır alanlarında çok sayıda çalışma gerçekleştirdi. Gelen yardımların indirilmesinden tasnifine ciddi mesai harcadılar. Gençlik Meclisi’nin şu an üzerinde çalıştığı bir festival hazırlığı var. Eylül sonunda bir gençlik festivali yapmaya hazırlanıyorlar. Çocuk Meclisimiz 15 yaş altı çocuklardan oluşuyor. Bu dönem yaptıkları en değerli çalışma bence; kendilerini eğitimden ve okuldan kopartmamak oldu. Eğitimle ilgili bir dizi çalışmayı beraber gerçekleştirdik, 7 eğitim toplantısı yaptık ve bunların hepsini raporladık. Bunların yanı sıra Kent Konseyi olarak, çeşitli ihtiyaçlarla ilgili sivil toplum örgütleriyle yaptığımız çalışmaların çıktılarını Büyükşehir Belediyesi Kriz Yönetimi Üst Kuruluna ilettik. Bunların dışında, Çevre ve Çevre Sağlığı Çalışma Grubumuz çok aktif çalıştı” açıklamalarında bulundu.

‘İHTİYACA VE GÜNDEME GÖRE FAALİYETLER YAPIYORUZ’

Başkan Işık ayrıca, “Kent Konseyi olarak, sivil toplum örgütleriyle sürekli iletişim halindeyiz, kentin gündemi ve ihtiyacı ne ise ona göre planlama ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kente katkı koyan çalışmalar yapıyoruz. Kurum ve kuruluşlarda temsillerimiz arttı. Pandemi döneminde yüz yüze faaliyetleri gerçekleştirmek çok mümkün olmasa da çevrimiçi toplantılar, söyleşiler, eğitimler gibi birçok faaliyet yaptık” dedi.

‘KENT KONSEYLERİNİ GÜÇLENDİRMEYE YÖNELİK İLGİ ARTTI’

Ülke genelinde kent konseylerinin yeterince desteklenip desteklenmediğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Işık, “2019 yerel seçimleri sonrasında Türkiye genelinde demokrasi ve katılımcılık talebinin yükseldiğini, yerel seçimlerin daha demokrasiden yana talepleri gündeme getirmek için elverişli sonuçlar verdiğini görüyorum. Bu durum da kent konseyleri olan etkisi de olumlu yönde oldu. İnsanlar, artık kent konseylerini güçlendirmeye daha yüksek bir ilgi gösteriyor. Bir kent konseyinin mevcudiyetini ve çalışmalarını gerçekleştirmesi, bu yüksek ilginin nasıl yönetildiği, nasıl bir ortak çalışma alanına çevrildiğiyle alakalı” diye konuştu.

‘BİRÇOK OLUMLU GELİŞME OLDU’

İzmir Kent Konseyi’ne yeni bir yer kazandırmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadığını kaydeden Başkan Nazik Işık, “Kent Konseyi Başkanlığına seçilmemden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile yaptığım ilk görüşmede kendisine söylediğim birkaç konudan biri mekan konusuydu. İzmir Kent Konseyi’nin iade-i itibara ihtiyacı vardı. Maddi destekten yoksundu. Bu maddi desteğin bütçe olarak sağlanmasını istemiştim. Mekan konusunun çözülmesini istemiştim. Eski yerde birçok etkinliği yapmak çok zordu. Yeni yer için şu an tadilat süreci devam ediyor. Söylediğim başka bir şey de, belediye bürokrasinin kent konseyiyle çalışma alışkanlığının yeniden kazandırılması gerektiğiydi. Şu anda bu konularda birçok olumlu gelişme oldu” dedi.

‘TUNÇ BAŞKANIN VİZYONU BİZİM İÇİN BİR FIRSAT’

Yerel yönetimlerin kent konseylerine etkisi noktasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Işık, şunları söyledi: “Tunç Başkanın vizyonu; katılımcı demokrasi ve ortak akıl geliştirme konusunda çok uygun ve dünyanın gelişmesini yakalamış bir vizyon. O nedenle biz bu vizyonu bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu dönem Kent Konseyi, göstereceği gelişme de bu vizyonun sayesinde bir fırsat yakaladı ve örnek bir hal alabilir. Ayrıca, bu vizyonun karşılığını verebilecek kent konseyi çalışmalarının ortaya konması da çok önemli. Kent konseyinin kendi bilgi ve bilincinin, ayakta kalış şeklinin idari özerkliği koruyacak şekilde güçlü olması lazım. Bu açıdan İzmir Kent Konseyi olumlu bir noktada. Sadece belediye başkanının saygısı, sevgisi, ilgisi değil, kent konseyinin de kendisine sahip olması çok gerekli. Denklerin ilişki sürdürmesi zordur, bizim de farklılıklarımız oluyor mutlaka. Ama biz çözüm yöntemlerini birlikte üretiyoruz. Her ay Tunç Başkan ile görüşme yapıyoruz ve kent konseyinin ne durumda olduğunu, kendisinin bizden beklentilerini, bizim ondan beklentilerimizi konuşuyoruz. Bu da çok değerli. Keşke bu tür bir çalışma Valilik ile de yapılabilse diye düşünüyorum. Bir de şu var; belediye başkanının kent konseyini kendi kontrolü altında bir yer olarak görmemesi, aynı şekilde kent konseyinin de kendisini belediyenin yerine koymaması gerekir. Biz bu sıkıntıya düşmedik.”

‘İZMİR’DEKİ UYUM ÖRNEK OLSUN İSTERİM’

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Kent Konseyi’nin uyumunun Türkiye’ye örnek olmasını dilediğini söyleyen Işık, “Bu düzeyde olumlu ilişkiler geliştirmek hem kent konseyine hem yerel yönetimlere hem de kente katkı koyuyor. Bu yönden güzel bir örnek olmasını arzu ederim” dedi.

KAMU ÜNİVERSİTELERİNE ÇAĞRI

İzmir’deki kamu üniversitelerine çağrıda bulunan Başkan Nazik Işık, “Üniversitelerle çalışmakta önemli bir sıkıntı var. İzmir’deki kamu üniversiteleri kent konseyine ne yazık ki yeterli ilgiyi ve desteği sunmuyor. Kent Konseyi, akademik dünyanın birikimi ile sivil birikimi bir araya getirirse daha yararlı olur. Bu noktada kamu üniversitelerine, kent konseyine daha fazla ilgi göstermeleri konusunda çağrıda bulunuyorum. Kent konseylerini, belediyenin arka bahçesi zannetmek gibi bir yanlıştan dönülmesi gerekir. Ortak akılda herkesin aklına ihtiyacımız var. Üniversitelerin kent konseyine daha fazla ilgi göstermesi lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
29°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?