Şehide 50 yıl sonra mezar

İZMİR'de 110 yıl önce eşkıyalar tarafından şehit edilen Ödemiş jandarma kolluk komutanı Priştineli Yüzbaşı İsmail Ağa'nın mezar taşı, 50 yıl sonra sembolik mezara konuldu. Şehit yüzbaşı 50 yıl sonra dualarla anıldı.

GENEL 15.04.2016, 11:01 15.04.2016, 11:14
Şehide 50 yıl sonra mezar

1906 yılı Ağustos ayında Ödemiş'te bir çatışmada eşkıyalar tarafından şehit edilen jandarma Yüzbaşı Priştineli İsmail Ağa'nın mezarı Ödemiş Balkan Göçmenleri Dostluk Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından sembolik olarak yapıldı. Şehidin yeni mezarında düzenlenen törene 24. Dönem İzmir milletvekili, AKP Sivil Toplum ve Halklailişkiler Başkan Yardımcısı ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait, Ödemiş Belediye Başkanvekili İpek Yılmaz, AKP Buca İlçe Başkan Yardımcısı ve Selanikliler Derneği üyesi Sadettin Karagül ve dernek üyeleri katıldılar. Düzenlenen törende tüm şehitler için dualar edildi.

Şehidin sembolik yeni mezarının başında konuşan Rifat Sait, Van 100. Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Edip Yılmaz'ın doktora tezini hazırladığı sırada 1906 yılında şehit edilen Ödemiş Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Priştineli İsmail Ağa'nın mezar taşının Sungurlu Mezarlığı'nda bulunduğunun ortaya çıktığını belirtti. Sait, kendi dedelerinin de Kosovalı olduğunu belirterek, bu şehit mezarı bir hemşerimize ait, kendisi Kosova'nın Priştine kenti muhacirlerinden İsmail Ağa, maalesef 110 yıl önce Ödemişte eşkıyalarla girdiği çatışmada şehit edilmiş, Allah'tan rahmet diliyorum" dedi. Şehidin ilk olarak Tombaklı Mezarlığı'na defnedildiğini kaydeden Sait, ancak mezarlığın yıkılmasının ardından atıl halde bulunan mezar taşının Sungurlu Mezarlığı'na getirildiğini ve tahminen 50 yıl kadar burada beklediğini söyledi. Sait, Ödemiş Balkan Göçmenleri Dostluk Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından fark edilen mezar taşının, Derneğin çabaları ile Ödemiş'in Sungurlu mezarlığı içinde bulunan şehitliğe taşındığını bealirtti. Şehitlikte bugüne kadar 12 şehidin mezarı olduğunu hatırlatan Sait, "110 yıl önce şehit edilen Priştineli İsmail Ağa buranın 13. şehidi ve 50 yıl sonra aziz ruhuna bir saygı borcumuz olarak sembolik de olsa mezarına kavuştu" dedi. Sait, bu davranış ve çabalarından dolayı Ödemiş Balkan Derneği Başkanı Tuncay Satılmış'a teşekkür etti.

Rifat Sait, Milli Savunma Bakanlığından Şehit Priştineli Yüzbaşı İsmail Ağa hakkında bilgi isteyeceklerini ve bu bilgiler ışığında hazırlanacak küçük bir eserin Ödemiş Belediyesi'nde sergileneceğini de söyledi.

Dönemin etkili komutanlarından olan Priştineli İsmail Ağa, 1906 yılında eşkıyalar tarafından şehit edilmişti.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?