Şark Sanayi arazisinde yangın panik yarattı

İzmir'in ekonomi tarihinde yeri olan, kente bir dönem elektrik de sağlanan Şark Sanayi Fabrikası'nın Alsancak Umurbey Mahallesi'nde Şehitler Caddesi ile İşciler Caddesi'nin kesiştiği noktadaki 43 bin metrekarelik arazisi içinde yangın çıktı.

GENEL 18.10.2016, 12:10 18.10.2016, 12:42
Şark Sanayi arazisinde yangın panik yarattı

Şark Sanayi Fabrikası arazisinde saat 11.00 sıralarında çıkan yangın rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Arazi içindeki lastik ve bazı hurda malzemelerin yanısıra ot ve ağaçlar tutuştu. Arazi içinde yaz aylarında uzayan otların biçilmesi yangının daha da büyümesini önledi.

Rüzgar nedeniyle arazi içindeki ağaçlara sıçrayan yangın yine rüzgarın etkisile araziyi çevreleyen duvarı da aştı. İşçiler Caddesi'ni aşarak Key Plaza'nın bahçesindeki ağaçlar da tutuştu. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin müdehalesiyle ağaçların yanması engellendi.

Yangından yayılan duman Alsancak semtinin üzerine yayıldı. Bu nedenle yangın işyerlerinin bulunduğu kentte yaşayanları tedirgin etti. Polis, arazi etrafında park halinde bulunun araçları çektirdi. Çevredeki binalar boşaltıldı. Elektrik kabloları alevden etkilendi ve kıvılcımlar çıktı.

İtfaiye arazi içinde farklı noktalara yayılan alevleri kontrol altına aldı. Arazi içindeki tescilli tarihi binalar zarar görmedi. İtfaiye yetkilileri yangının çıkış nedeninin incelemeden belli olacağını belirtti. Şark Sanayi Kumpanya Fabrikası arazisinin mülkiyeti Koru ve Paralı ailelerine ait bulunuyor. Koru Grubu tarafından arazide gelecekte imar planına uygun projelerin uygulanacağı açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
13°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?