Sağlık çalışanlarından protesto: ‘Çok büyük adaletsizlik var'

İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi'nde salgın döneminde yapılan gece mesailerinin iki ile çarpılmasını isteyen sağlık çalışanlarından protesto geldi.

GENEL 20.05.2020, 15:54 20.05.2020, 16:36
Sağlık çalışanlarından protesto: ‘Çok büyük adaletsizlik var'

DUYGU KAYA/ İZ GAZETE-  Geçtiğimiz ayda, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla, ‘Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler’ konulu genelge Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

Bu genelgeye göre, sağlık çalışanlarına da salgın yayılımının en aza indirilmesi amacıyla dönüşümlü ve en az kişiyle çalışma gibi esnek çalışma yöntemi uygulandı. Sağlık sektöründe bu genelge ay içinde 7 gün/ 24 saat olarak ayarlanırken, Sağlık Bakanlığı Strateji Genel Müdürlüğü’nden alınan karara göre sağlık çalışanlarının evde durduğu süre, nöbetlerinden düşüldü ve bu bağlamda nöbet parası ödenmeyeceği ifade edildi.Gazetemizin de gündeme taşıdığı bu kararın ardından, sağlık çalışanları bu karara tepki göstererek İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi'nde protesto yaptı.

Eylemin yarın da devam edeceğini ifade eden SES İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Baran Ulaşoğlu, "Sağlık çalışanlarına ek ödeme dediler ama ek ödemeyi vermediler. Çok büyük bir adaletsizlik var. Kimine hiç para vermezken kimine 600 lira, Kimine 16 bin lira gibi bir ödeme yapıldı. İş barışı bozuldu” diye konuştu.

‘MESAİNİ ANCA DOLDURDUN DİYORLAR’

Nöbet tutan sağlıkçılara, 'Sen 7 gün 24 saat çalışınca mesaini ancak doldurdun' denildiğini aktaran Ulaşoğlu, “Biz ise gece mesaisiyle gündüz mesaisi aynı değil diyoruz. Gece nöbetleri hem ücret hem mesai olarak iki ile çarpılmalı. Gece mesaisi bambaşka bir şey çünkü gece çalışmak aynı zaman da kansere de açılım demektir. Geceleri melatonin hormonu salgılanmaz. Sen ise sağlıkçıları hem geceleri çalıştırıyor hem de çalıştırdığını mesaisinden düşüyorsun” diye konuştu.

‘HİÇ PARA ALAMAMIŞLAR’      

Performans, döner sermaye adaletsizliğinin hep olduğunu ama bu sefer daha görünülür kılındığını ifade eden Ulaşoğlu, “Neye göre neyin performansı bu? Tamamen yalan dolan şeyler. Öte yandan yabancı uyruklu doktorlar hiç para alamamışlar. Orada çalışanlardan biri dile getirdi bunu" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
ahmet davutoglu 2 ay önce
devlet fabrikalarını satar,işçiye para vermek işine gelmez,işçiyi işsiz bırakır,işsiz olan vatandaşa 3150 tl yolda yürüdü ceza keser,maske vermez maske için 1000 tl ceza keser,doktor onun için çöp toplayan kişi vasfında,kendinin hiç vasıf yok ama 5 yerden maaş baglar.kendine tabi olan imam ve bekçiye verdigi maaş uçuk,kaçık.oy kullanırken dikkat etmegi ögreneceksin
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?