Şaban Vatan, Canan Coşkun ve Kazım Kızıl mahkemeye sevk edildi

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl mahkemeye sevk edildi.

GENEL 14.11.2019, 21:04
Şaban Vatan, Canan Coşkun ve Kazım Kızıl mahkemeye sevk edildi

Rabia Naz’ın şüpheli ölümünü aydınlatmak için mücadele veren baba Şaban Vatan ile Araştırma Komisyonu'nu takip eden ve dün gözaltına alınan gazeteci Canan Coşkun ile belgesel yönetmeni Kazım Kızıl mahkemeye sevk edildi.

Giresun Valiliği yaptığı yazılı açıklamada gözaltı gerekçesi olarak Şaban Vatan, Kazım Kızıl ve Canan Coşkun'un "Kendilerini Meclis Araştırma Komisyonu üyesi gibi tanıtıp, soruşturmanın tanığı Mürsel Küçükal'ı ifadesini değiştirmeye zorladığı" suçlamasını ileri sürdü. Açıklamada “Şantaj, kasten yaralama, tehdit, hürriyetten yoksun bırakma” gibi suçlamalar öne sürüldü.

Baba Şaban Vatan'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren eşi Atika Vatan’ın da gün içerisinde evi polis tarafından basıldı. 

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, sabah saatlerinde ifadesi alınmak üzere polisler tarafından götürüldüğünü duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Şaban Vatan, "Polisler beni almaya geldi eve. İfadem alınacakmış" dedi.

RABİA NAZ'IN ANNESİ EVLERİNİN BASILDIĞINI DUYURDU

Şaban Vatan gözaltındayken Gazeteci Metin Cihan, Vatan ailesinin evinin basıldığını duyurdu. Metin Cihan'ın paylaşıma göre, anne Atika Vatan, Şaban Vatan'ın gözaltına alınmasına ve kızları Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili gelişmelere tepki gösterdi. Atika Vatan, gönderdiği videoda şunları söyledi: "Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini burdan sağlamaya çalışıyorum. Sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?"

Atika Vatan, Metin Cihan aracılığı ile videodan hemen sonra evlerinin basıldığını duyurdu.

Atika Vatan, gazeteci Metin Cihan'a gönderdiği ses kayıtları ile ev baskınını anlattı. Vatan şunları söyledi:

"Size görüntüyü attığımın hemen ardından bir sürü polis evimi bastı. Arama yaptılar, sanki ben kanun kaçağıymışım, sanki ben teröristmişim, sanki ben katilmişim gibi evimde delil aradılar. Yani benim kızım için bu kadar arama yapılmadı. Şoktan ne söyleyeceğimi biliyorum, ne yazacağımı biliyorum, ne yapacağımı biliyorum yani. Hiçbir şey bilmiyorum, evim darmadağan şu an. Kucağımda bebekle kalakaldım böyle."

"Neden arama yapılıyor?" diye sorduğunda kendisine arama emrini okuttuklarını söyleyen Atika Vatan, evde yıllar öncesinden kalma bir telefon ve tablet bulduklarını, onları aldıklarını anlattı. Arama sırasında yanında arkadaşının olduğunu anlatan Atika Vatan, kendisinin ve arkadaşının telefonlarına da el konulduğunu söyledi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Giresun Valiliği yaptığı açıklamada Şaban Vatan, Canan Coşkun ve Kazım Kızıl'ın baskı, tehdit, darp yoluyla Mürsel Küçükal'a ifade değiştirme baskısı yaptığını iddia etti.

Valilk tarafından yapılan yazılı açıklama şu ifadeler yer aldı:

"Komisyonun faaliyetlerini tamamlayıp ilimizden ayrılmasından sonra baba Şaban Vatan tarafından tanık Mürsel Küçükal’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu tespit edilmiştir. 13.11.2019 günü Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K. 'Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini' ihbar etmesi üzerine polis ekipleri olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban Vatan’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel Küçükal isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Küçükal’ın ikametine gitti. Şahısla yapılan görüşmede; 'tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban Vatan’ın ikametinin orada Meclis Komisyonunun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban Vatan ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C., yanında bulunan K.K. ve T.D.) kendisini pimapen atölyesine soktuklarını tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konu ile ilgili Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır."

Açıklamanın devamında şunlar öne sürüldü: "C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel Küçükal’ı TBMM Meclis Araştırma Komisyonundaki bir üye milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban vatan gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır."

Şaban Vatan dün soruşturma kapsamında kendisinden istenen DNA örneğini vermişti. DNA örneği incelenmek üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

İKİ GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip etmek üzere Giresun'a giden gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl, akşam saatlerinde gözaltına alınmıştı.

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
28°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?