Piriştina Başbakan'la görüşecek

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, üç yıllık icraatlarını Buca Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında değerlendirdi.

GENEL 04.05.2017, 14:10 04.05.2017, 14:10
Piriştina Başbakan'la görüşecek

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, üç yıllık icraatlarını Buca Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında değerlendirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 3 yılda 183 milyon TL'lik yatırımın yapıldığı Buca'yla daki çalışmalarla ilgili film gösteriminin ardından konuşan Başkan Piriştina, Buca'da görevi devraldıklarında özlemle beklenen adaletli hizmet dağıtımını hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi. Buca'nın nüfus yoğunluğunun hızlı arttığını, bunun da ciddi sorunları beraberinde getirdiğini belirten Piriştina, "1950'lerden bu yana hizmette adaletli paylaşımdan ilçemiz yararlanamamış. Buca, İzmir'deki ilçeler arasındaki avantajlarına, kozmopolit yapısına karşın istenilen payı alamamış. Bu nedenle biz adaletli hizmet dağıtımına öncelik verdik. Asfalt, kaldırımda ciddi atak yaptık. Kaldırım proje bile değildir belki. Ama ilçenin pek çok yeri 30-30 senedir bu yatırımları görmemişti" dedi.

Piriştina, altyapısı eksik olan yerlerde insana, kültüre, spora yapılan yatırımların bir anlam ifade etmediğini söyledi. Bu nedenle hizmetin adaletli dağıtımını sağladıktan sonra merkez mahallelere yatırımlara girdiklerini belirten Piriştina, "Yatırımlar altyapıdan insan doğru ivme kazandı. Çocuklara, yaşlılara, engellilere yönelik çalışmalar yaptık, yapıyoruz. Kentteki her yaştan kişi hizmet almalıdır. Bunu başardığımıza inanıyorum. Metropoldeki kemikleşmiş, trafik, ulaşım, planlama gibi sorunların bir anda çözülmesi mümkün değil. Doğru başlanırsa ciddi sonuçlar alınabilir. Biz doğru başladığımıza inanıyoruz. Çünkü katılım yüksek. Diğer sonuçları ise anketlerde ve seçimde göreceğiz" dedi.

Levent Piriştina, soru üzerine Başbakan Binali Yıldırım'dan kentle ilgili bazı konularda taleplerini içeren bir dosya hazırladıklarını ancak 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanan süreç, 16 Nisan referandum propaganda dönemi nedeniyle Buca'yla ilgili dosyayı götürmeye fırsat olmadığını söyledi.  Piriştina, "İzmir'in konularına hakim olmasından dolayı dosyamızdaki konuları hızlı anlatabileceğimize ve anlayacağına inanıyoruz. Ancak bu kez de AKP'deki kongre süreci var. Kongre sonrası randevu talep edeceğiz ve dosyamızı ileteceğiz. Çözer çözmez bilmiyorum. Bu konularda biri cezaevinin kaldırılmasıdır. Ancak daha öncelikli olarak da Menderek Caddesi'ne paralel bir aksı açmak için cezaevi jandarma lojmanlarının hemen güneydeki bir alana taşıma önerimizi vereceğiz. Projemizi çizdik. Yeni binaları inşa edip lojmanların yıkılacağı alandan yolu açmak istiyoruz. Altı ayda tamamlarız. Muhtemelen Başbakan da destek verecektir. 21 Mayıs'taki kongre sonrası dosyamızı götüreceğiz" dedi.

Piriştina, genel anlamda bütçesel sıkıntının tüm belediyelerin sorunu olduğunu dertlerinin sadece para olmadığını söyledi. Ancak idari anlamda tüm dünyada başarıya ulaşmış modern çağdaş kentlerin, sorunlarını yerelde çözerken, Türkiye'de gitgide merkeze kayma olduğunu belirten Piriştina "Yerel yöneticileri yakından ilgilendiren, rahatsız eden budur. Sistem merkeze kaymayı emrettikçe, yerelde finansal sıkıntı olur. Yerel ve merkezi idare kıymetli ikilidir. Uyumlu olması gerekir. Seçimler bittikten sonra parti ayrımları ortadan kalkmalıdır. Çoğu anlamda müzdarip olduğumuz konu budur" dedi.

Şirinyer Parkı Projesi, ilçenin hep konuşulan ama bir türlü başlanılamayan proje olduğunu belirten Piriştina, uygulama planları Meclis'ten geçen projeye itirazlar olduğunu söyledi. Piriştina "Ufak itirazlar oldu. Meslek odalarının bir takım düşünceleri var. Umuyorum giderilecektir. Destek olacaklarını umuyorum. Bu gerçekleşirse Eylül ayında temelini atabiliriz. Toplam 78 bin metrekarelik alanla Hasanağa Bahçesi'nden sonra Buca bir meydan ve rekreasyon alanına daha kavuşacak. Proje ve para hazır yeter ki hukuksal bir engele takılmasın" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Forbes Caddesi'ni yeni bir yüze kavuşturacaklarını belirten Piriştina, esnafla görüşmelerinin sürdüğün en kısa sürede zemin yenilmesinden tek tip tenteye, portatif tuvaletlerden anfiteyotraya kadar Kordon'da olduğu gibi komple bir yenilemeye girileceğini söyledi. Yedi Göller'le ilgili geciktiklerini ancak Temmuz-Ağustos ayında yenileme çalışması için hazırlık yaptıklarını dile getiren Puriştina, buranın de çekim merkezine dönüşeceğini, bir şenlik yapacaklarını söyledi.

Piriştina, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Buca'ya yaptığı yatırımların çokluğunun sorulması üzerine "Büyükşehir Belediyesi ile sorunum olmadı. Büyükşehir Belediyesi'nin ilçe belediyere destek veren anlayışı var. Bu kentin ihtiyacının çok olmasından kaynaklanan bir durumdur. Pozitif ayrımcılaktan ziyade destek öne çıkıyor. Buca'da altayapıya, sosyal hayatı zenginleştirecek, ulaşımı attıracak, yaşam stantartını yüksetecek yatırımlara ihtiyaç var. Büyükşehir'in desteğinde bunun etkisi var. Buca en çok yatırım almayı, geçmişte az almasından dolayı hakediyor" dedi.

Piriştina, Buca Belediyesi'ni arazisine dikilecek 17 bin 500 ağaçla "Zeytin dalı" projesini hayata geçirceklerini açıkladı. Bunun bir eğitim seferberliği olduğunu belirten Piriştina,  buradan yapılacak hasattan 1 milyon TL gelir beklediklerini söyledi. Bu gelirle eğitimin fonlanacağını, 600 üniversite öğrencisinin okutulacağını belirten Piriştina," Ülkenin eğitim hayatına katkı verecek bir kaynak olacak. Vakıf aracılığıyla yapmak istiyoruz. Çünkü gelecekte siyasi tercihler nedeniyle kaynak başka tarafayönelmesin"dedi. Piriştina, engellilere de istihdam kapısı açacaklarını, Kaynaklar'da 10 bin metrekare alan üzerine kurulucak Kompost ve Solucan Gübre Tesisi'ned 15 engellinin istihdam edileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?