Pazartesi memurlara sıcak izni

İzmir'de, hava sıcaklığının 41 derecenin üzerine çıkması beklenen pazartesi günü, kronik hastalıkları olan kamu kurum ve kuruluşu personelinin idari izinli sayılacağı bildirildi.

GENEL 17.06.2016, 17:40 17.06.2016, 17:40
Pazartesi memurlara sıcak izni

İzmir Valisi Erol Ayyıldız imzasıyla kurumlara gönderilen yazıda, Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, İzmir ve bölgesinin önümüzdeki bir hafta boyunca Kuzey Afrika'dan gelen kuvvetli sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı belirtildi. Sıcaklıkların yarından itibaren artmaya başlayacağının vurgulandığı  yazıda, değerlerin mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyretmesinin  beklendiği uyarısı yapıldı.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak çeşitli sağlık problemleri  yaşanabileceğine dikkatin çekildiği yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Aşırı sıcaklarda yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı bulunanlarda  sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yine ortamdaki nem oranı fazla  ise terleyerek vücut ısısı düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa  bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı,  tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da aşırı sıcaklarda terlemeyi etkileyen  faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı, beyin ve diğer hayati  organlarda hasara yol açabilir."

Pazartesi günü İzmir'de sıcaklığın 41 derece ölçülmesinin beklendiği  vurgulanan yazıda, vatandaşların sıcak çarpmalarına maruz kalmamaları için başta  tüm hastaneler ile sağlık kurumları olmak üzere tüm kurumların gerekli tedbirleri  alması istendi. 

Bütün kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, vatandaşlardan  sıcaklığın en yoğun hissedileceği 10.00 ila 16.00 saatleri arasında mecbur  kalmadıkça sokağa çıkmamaları da istendi. 

"Sıcaklığın 41 derece olması beklenen pazartesi günü kamu kurum ve  kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastalığı, hipertansiyon,  KOAH, diyabet, kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlileri idari izinli  sayılacak" duyurusu da yapıldı.

(DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
16°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?