Özel güvenlikte yeni yasa mutluluğu

ÖZEL Güvenlik Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Gökhan Arıkan, yeni hazırlanan kanun tasarısının sektörlerini daha da disipline edeceğine dikkat çekerek, ufak değişiklik taleplerine karşın yasa tasarısından memnun olduklarını söyledi.

GENEL 19.06.2016, 09:24 19.06.2016, 11:09
Özel güvenlikte yeni yasa mutluluğu

İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğü Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı Taslağı tartışmaları devam ederken yasa tasarısıyla ilgili kurum ve kuruluşlar görüş ve önerilerini açıklıyor. Yeni Yasa ile vatandaşın özel güvenlikçilere yönelik bakış açısında olumlu değişikler olacağını dile getiren Arıkan, “İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü özel güvenlik yasa tasarısındaki düzenlemeler sektör açısından olumlu. Yetkilerimlzin arttırılması memnun edici. Ancak bazı maddelerde değişiklikler de yapılması gerekiyor" dedi.

İSTİHDAM ARTACAK

Güvenlik hizmeti veren firmalara ve özel güvenlik görevlisine bakış açısı yeni yasa ile düzeleneceği kanısında olduğunu dile getiren Arıkan, “Özel güvenlik görevlisini kapıda bekleyeni karşılayan, bahçe sulayan gelen idarecileri karşılayan ve hatta vale hizmeti veren eleman sıfatına koyuyorlardı. Her ne kadar bizler 5188 yasaya tabi olduğumuzu söylesek dahi esas işimiz güvenlik sahasının kontrolü değil bu hizmetlerinde verilmesini talep eder konuma düşüyor. Bu yasa tasarısı ile birlikte özel güvenlik hizmetleri sektöründeki yaklaşık yüzde 15’lik istihdam açığının da ortadan kalkacağı düşüncesindeyiz" dedi.

DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI

Yasada yapılan olumlu değişiklerle güvenlik firmaları ve özel güvenlik görevlilerinin kolluk kuvvetlerinin yani polis ve jandarmanın yardımcı hizmetini tam anlamı ile verebileceklerini ifade eden Arıkan, şöyle konuştu: “Madde 6’da yer alan ‘mülki idare amirleri alınan özel güvenlik tedbirlerini yetersiz bulduğu takdirde ek önlemler aldırmaya yetkilidir’ ibaresinin uygulanması durumunda alınacak ek önlemlerin, açıklık getirilebilecek şekilde, inisiyatif bırakılmadan belirtilmesinin uygun olduğu değerlendirilmektedir. 8. maddede yer alan silah taşıma yetkisinde de değişiklik yapılması gerekiyor. Koruma ve güvenlik hizmetinde kullanılacak silah ve techizat, özel güvenlik izni alan kişi, kurum veya kuruluş tarafından temin edilir ibaresindeki hizmetin etkin ve sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için gerekli silah ve teçhizatın Özel Güvenlik Şirketi bünyesinde bulundurulması daha uygun olacaktır. Örnek olarak çift kilitli, alarm sistemli bir silahlık istenilip, kontrol ve kayıt altında açılıp kapatılması sağlanabilir."

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?