Özel eğitimli çocuklara müzik terapi ile destek oluyor

Bazı hastalıklarda tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılan ‘müzik terapi’, özel eğitim gerektiren bireylerin gelişimine de büyük katkı sağlıyor.

GENEL 15.05.2019, 12:10
Özel eğitimli çocuklara müzik terapi ile destek oluyor

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) ve Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü tarafından düzenlenen ‘Müzik Terapi ile Tanışma’ seminerini gerçekleştiren Burak Sağırkaya, müziğin kalp atışını ve metabolizmayı düzenleme, sakinliği sağlama, hafızayı geliştirme gibi insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine değindi.

Nordoff Robbins Müzik Terapi Uygulama Belgesine sahip müzik terapisti olarak çalışmalarını, pedagojik müzik terapi ve özel eğitimde müzik terapi alanlarında devam ettiren Burak Sağırkaya, "Müzik terapi, bir alternatif tedavi yöntemi değil, geleneksel tıbba uygun, kendine has kuralları olan, bilimsel bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Müzikle tedavi sadece müziğin kullanıldığı tedavi değil, müziğin de içinde bulunduğu tedavi demektir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki müzik tek başına hiçbir hastalık etkenini ortadan kaldıramaz. Ayrıca müzik terapi klinik bir ortamda mutlaka bir hekim sorumluluğunda gerçekleşmelidir. Uygulamayı müzik terapist yapsa da tedavinin gidişatını hekim yönlendirir" dedi.

KAYGI DÜZEYLERİ AZALIYOR, TAKLİT BECERİLERİ GELİŞİYOR

Polonya’da bulunan Specjalny Osrodek Szkolno – Wychowawczy isimli kurumda ve Avrupa Birliği bursu ile yine Polonya'da bulunan Grundtving’te asistanlık yapan Burak Sağırkaya, müzik terapinin özel eğitim gerektiren çocuklardaki etki alanlarına değindi. Sağırkaya, "Müzik terapiden faydalanan özel eğitim gerektiren çocuklarda ortaya çıkan sonuçlar oldukça sevindirici. Müzik terapiden yararlanan bu çocukların konuşma, dil ve iletişim becerilerinin arttığı, kaygı düzeylerinin azaldığı, taklit becerilerinin geliştiği, duygusal ve davranışsal bozukluklarının azaldığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir" dedi.

MÜZİK TERAPİ NEDİR?

Müzik terapi, kişinin zihinsel, bedensel, ruhsal sağlığını korumada ve iyileştirmede müzik uygulamalarının ehliyetli profesyonel bir müzik terapisti tarafından uygulanmasıdır.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?