"Öncü baro olacağız"

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu İzmir Barosu Başkan Adayı Avukat Mehmet Kozan, seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GENEL 13.10.2016, 09:15 13.10.2016, 09:29
"Öncü baro olacağız"

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu İzmir Barosu Başkan Adayı Avukat Mehmet Kozan, en büyük projelerinin İzmir Barosu’nu eski gücüne kavuşturmak olacağını söyledi. İki yılda baronun kan kaybettiğini belirten Kozan, “Meslektaşlarımızı kucaklayarak öncü baro olacağız. İşimiz avukatlık örgütümüz baro ve en önemlisi de İzmir Barosu, İzmir’den yönetilecek” dedi.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu olarak güçlü projelerle yönetime talip olduklarını söyleyen Kozan, mevcut yönetimin İzmir Barosu’nu “öncü” yapısından çıkardığına dikkat çekti. Kozan, “Öncelikle İzmir Barosu’nun bağımsızlığını, öncü baro oluşunu, avukat için hizmet ürettiğini tüm meslektaşlarımıza yeniden hissettireceğiz. Hiçbir dış etkenin müdahalesine izin vermeyeceğiz. İzmir Barosu, İzmir’den yönetilecek. İzmir Barosu şeffaf bir şekilde yönetilecek. Yönetim kurulu kararları her hafta, mali durum ise aylık olarak meslektaşlarımızın bilgisine sunulacak” diye konuştu.

İzmir Barosu’nun siyaset üstü bir meslek örgütü olduğunu belirten Kozan, “Biz hepimiz avukatız. İdeolojik konularda fikir ayrılıklarımız, fikri mücadelemiz olabilir fakat yeri geldiğinde hukukun üstünlüğüne karşı tek yumruk olmasını da biliriz. Baro, fikri mücadelenin yapılacağı yer değil, bir meslek örgütü. Zaten meslektaşlarımız da mevcut yönetimle bunun yürümeyeceğini gördü. Hergün bize desteklerini açıklayan avukat arkadaşlarımızın sayısı giderek artıyor. Biz hiçbir meslektaşımızı ötekileştirmeyeceğiz, baronun kapıları sonuna kadar avukatların hizmetine açılacak ve her komisyonda hangi gruptan olursa olsun bütün meslektaşlarımız istedikleri kadar görev alabilecek, hiçbir ayrım olmayacak” dedi.

Yönetim kurulunun tüm kararlarını danışma kurullarında istişare ederek alacaklarını ifade eden Kozan, “İzmir Barosu ortak akılla yönetilecek. Hiçbir siyasi partinin kuyrukçusu olmayacak, hiçbir siyasi parti ya da iktidarla da adliye ile hakim savcıyla mücadeleye girmeyeceğiz. Bu ucuz kahramanlıktan başka bir şey değil. Meslek için gerektiğinde iktidar ile gerektiğinde muhalefet ile gerektiğinde hakim savcı ile oturacağız. Biz diyalogdan yanayız. İzmir Barosu’nu siyaset üstü yöneteceğiz. Biz yapsak yapsak hukuk siyaseti yaparız. Atatürk ilke ve devrimlerinden taviz vermeyeceğiz. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz” diye konuştu.


İzmir Barosu’nun bütün imkanlarının avukatların hizmetine tahsis edileceğini  sözlerine ekleyen Avukat Mehmet Kozan hazırladıkları 38 projeden bazılarını şöyle açıkladı:

Avukatların sorunlarıyla ilgilenmek üzere 24 saat çalışacak birim oluşturulacak.

Sağlık hizmeti kapsamını genişletecek.

İzmir Barosu Cinsiyet Ayrımcılığının Giderilmesi Merkezi kurulacak

Baro araçlarının tamamı avukatların ilgili olarak her konuda kendilerine tahsis edilecek.

Duruşmaların sıraları tüm avukatların cep telefonlarına anlık mesaj olarak gönderen sistem kurulacak.

Çocuk bakım evi kurulacak.

Tüm avukatların yararlanabileceği avukat evi kurulacak.

Baronun iktisadi işletmesi faal hale getirilecek.

Ücretsiz internet sağlanacak.

Üniversitelerle başta hukuk olmak üzere her konuda işbirliği yapılacak.

Cübbe sorunu çözülecek. Mahkeme kalemlerinde cübbe dağıtılacak.

İzinli ya da raporlu olan hakimlerin durumu duruşmalardan bir gün önce avukatlara bildirilecek.

İlçe adliyelerde arızalı bozuk bilgisayar bırakılmayacak, teknolojik altyapı güçlendirilecek.

Baro uluslararası niteliğe kavuşturulacak.

Ücretsiz meslek içi eğitim sağlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?