Ölenlerin adını unutma, türkülerin meydanların!

Ankara’da kurulacak ‘2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza Müzesi’nin dayanışma konseri cumartesi günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak. Pir Sultan Abdal Derneği’nin düzenlediği konsere katılım çağrısı var.

GENEL 17.10.2019, 16:19 17.10.2019, 16:39
Ölenlerin adını unutma, türkülerin meydanların!

GÜLSEN CANDEMİR - Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ankara’da hayata geçirmek için çalışmaya başladığı 2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza Müzesi çalışmalarında İzmir’de görkemli bir konser gerçekleştiriyor. Cumartesi günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak dayanışma konseri öncesi, dernekten tüm halka katılım çağrısı yapıldı.

MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALI

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Ankara’da yapılacak müze için İz Gazete’ye şunları söyledi: “2 Temmuz 1993'de yapılan katliam sadece Sivas ya da ülke genelini değil tüm dünyayı şaşkına uğratmıştı. Biz, dernek olarak o günden bugüne kadarki süreçte davamızın takipçisi olduk. Ve 2 Temmuz anmalarımızı Madımak oteli önünde yaptık. O günlerden buyana söylediğimiz, Madımak utanç müzesi olsun talebimizi her fırsatta ve bulunduğumuz her platformda belirttik. Aradan 26 yıl geçmesine rağmen katliam sanıklarının birçoğu yargı önüne çıkarılmadı ve otel utanç müzesine çevrilmedi. Bununla birlikte, içinde yakın tarihimizde yaşanan katliam belgelerinin olduğu 2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza Müzesi’ni Ankara’da kuruyoruz. Özellikle belirtmeliyiz ki bu müze çalışması da diğer faaliyetlerimiz de, Madımak Oteli’nin müze olması içindir. Toplumsal hafıza müzesinde; öncelikle 33 canımızın ve Mustafa Suphi'nin, Ali İsmail Korkmaz, Deniz Gezmiş'in ve Uğur Mumcuların da heykelleri olacak. Tüm laik, çağdaş ilericilere bu projeye destek vermeleri için çağrı yapıyoruz. Müzenin yapımı için bize destek veren ve ücret talep etmeyen tüm sanatçılara teşekkür ediyor tüm İzmirlileri 19 Ekim Cumartesi saat 17'de Gündoğdu’ya davet ediyoruz.”

Konserde, Cengiz Özkan, Muharrem Temiz, Tolga Çandar, Koray Avcı ve Burcu Güneş sahne alacak. Müze yapımı için düzenlenen dayanışma konserlerinin ilki 28 Eylül'de Ankara’da 30 bin kişinin katılımı ile, ikincisi ise 12 Ekim’de Adana’da yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?