Nükhet Hotar'ın ifadesi: 'Serkan denen kişiyi ne gördüm ne canlı konuştum!'

Organize Suç Örgütü Lideri Serkan Kurtuluş, kamuoyunda ‘Fetö Borsası’ olarak bilinen yapının başında AKP eski Genel Başkan Yardımcısı ve şimdinin DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın olduğunu iddia etmişti. Nükhet Hotar hakkındaki iddialarla ilgili ilk kez hakim karşısında konuştu.

GENEL 18.09.2020, 21:11 18.09.2020, 21:51
Nükhet Hotar'ın ifadesi: 'Serkan denen kişiyi ne gördüm ne canlı konuştum!'

Organize Suç Örgütü Lideri Serkan Kurtuluş, kamuoyunda ‘Fetö Borsası’ olarak bilinen yapının başında AKP eski Genel Başkan Yardımcısı ve şimdinin DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’ın olduğunu iddia etmişti. Nükhet Hotar hakkındaki iddialarla ilgili ilk kez hakim karşısında konuştu. İddiaları reddeden Hotar'ın işte ifadesi:

ÖNCE İŞ YOĞUNLUĞUNDAN BAHSETTİ

İzmir’de ‘FETÖ Borsası’ olarak adlandırılan yapının silahlı kanadını yönettiği söylenen, birçok iş insanından tehdit yoluyla para aldıkları ve bazı iş insanlarını korkutmak için silahlı saldırıda bulundukları gerekçesiyle hakkında dava açılan ve uluslararası yakalama kararı bulunan Serkan Kurtuluş'un hedefindeki isim Nükhet Hotar, hakkındaki iddialarla ilgili ilk kez ifade verdi. İş yoğunluğunu nedeniyle celseye katılamayacağını avukatı aracılığı ile bildiren Nükhet Hotar ifadesinde;
'Değerli başkanım değerli heyetimiz. Öncelikle beni bu şekilde dinlemeyi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizde çok yoğunsunuz. Bahsettiğiniz gibi bizim de inanılmaz bir yoğunluğumuz var. 80.000 öğrencimiz, 10.000'e yakın akademik idari personelimiz, 3 büyük yerleşkemiz, 14 ayrı konumlandığımız yer olan bir üniversitenin şu an yöneticisi konumundayım. Dolayısıyla hem pandemi sürecinin olmuş olması, hem uzaktan eğitimlerimizle öğrencilerimizi mağdur etmemeye, çalışma sürecini yoğun yaşıyor olmamız, bizi böyle olağanüstü bir tempo içine soktu. o Yüzden bir kez daha teşekkür ederim anlayışınız için.

GECE 01.00'DE BİR TELEFON GELDİ BİLİNMEDİK

Gece telefon edildiği iddialarını değerlendiren Nükhet Hotar:''Tabi bu yaşanan olayları bir şekilde hukuka aktarıp devamında takibini sağlamak bizim vatandaş olarak görevimiz. Nitekim daha önceki ifademde söylediğim gibi Ankara'da olduğum bir dönemde gece galiba 01.00 sularında bir telefon geldi bilinmedik. Bir numara. Ben prensip olarak gün içinde de bende kayıtlı olmayan bir numara gelirse sekreterime veririm arar. Tanıdığım bir kişiyse ilgilenmemiz gereken bir konuysa dönüş yaparız. Gece geç vakit olduğu için açmadım. Bir daha çaldı, bir daha açmadım. Sonra iki tane size ilettiğim mesajlar bırakıldı. Tabi mesajların içeriğine baktığımızda, dinlediğimizde hem tanımadığım, hem anlamadığım, hem bilmediğim bir şekilde ama ağırlıklı tehdit içeren bir mesajdı. Doğal olarak İzmir'e döner dönmez ilk işim bunu sizlerin değerli makamlarına hukuki yolla bir süreç başlatmaktı ve bunu yaptım. Bunu yaptıktan sonra yine sizlerden gelen bilgiye göre bu numara Serkan Kurtuluş denen kişinin numarası ile örtüştüğü ona ait olduğu tespit edilmiş bunu öğrendik. Bunu öğrendikten sonra da bu kişi ile açılmış olan dosyaya bir şekilde bizde eklenmiş olduk. Hani hukuki şeyleri doğru söyleyemeyebilirim kusura bakmayın. Ben anladığım kadarı ile anlatıyorum. Ondan sonra yine hızlandırılmış bir süreç yaşadım ben kendi adıma söylüyorum bunu. 

ADIMI ÖN PLANA ÇIKARIP ÜSTÜME BAZI SUÇLAR ATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Bu kişilerin adını Ahmet Kurtuluş'la da bağlantılı olarak daha çok duymaya, işte en son bu Amerika'dan Fuat Avni diye bilinen kişi ile yapılan bir Arjantin Cezaevi'nden yaptığı söylenen bir canlı yayında da benim adımın daha çok ön plana çıkarıldığı, işte üzerime bazı suçların atılmaya çalışıldığı, hatta öyle bir nokta ki, en son rahip olayı eklenerek belki de ben burada bir figürüm. Benim dışımda bu olayın daha üstlere taşınmak istendiği, hatta uluslararası bir boyut kazandırılmaya çalışıldığı bir süreç gelişti. Bir anda benim izlediğim, görebildiğim kadarıyla tabi bunun bu süreci takip ederken doğal olarak işte hukuki sürecimizi başlattık. Hani benim kendi içimde de hukukçularımızla yaptığımız görüşmelerde de niye bunlar yaşanıyor, biz neresindeyiz, neden biz diye tabi ki kendi kendimize de soruyoruz, konuşuyoruz, değerlendiriyoruz. 

ÖLDÜRÜLEN AHMET KURTULUŞ'LA ÇALIŞTIK

Sizin demin sormak istediğiniz gibi bir Ahmet Kurtuluş olayı ortaya çıktı. Ben 3 Kasım 2002 öncesinde Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Profesör olarak Çalışma Ekonomisi Bölümü'nde Ana Bilim Dalı Başkanıydım. Sonra Ak Partinin kuruluşyla beraber sayın Cumhurbaşkanımızın davetiyle de siyasete katıldım. İlk seçimde 3 Kasım İzmir Milletvekili olarak Ankara'ya gittim. Sonra partimizin ilk kongresinde de Genel Başkan Yarımcısı olarak görev aldım ve siyaseti bıraktığım son 2 yıl öncesine kadar da hem Genel Başkan Yarmımcısı, hem İzmir Milletvekili olarak görevimi sürdürdüm. Genel Başkan Yardımcısı olduğum sürenin 14 yılı sosyal işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak geçti. Bildiğiniz gibi bizim yaklaşık 12 tane Genel Başkan yardımcılığımız vardır. Ekonomi işler, uluslararası, idari işler gibi bizim tam yapılanmamızın karşılığı da illerde vardır. İl yönetiminde de işte ekonomi sosyal işler diye karşılığında kişiler olur. Ben herhalde 5 yada 6 tane sosyal işler başkanı ile çalıştım. Bunlardan bir tanesi de Ahmet kurtuluş'tu ve yine işleyiş olarak parti disiplini olarak konuyla ilgili hangi genel başkan yardımcısı gelirse o ildeki onun karşılığı olan yönetici de ona eşlik eder. Programlarına katılır, verdiği görevleri yapar. Hani bu sadece İzmir için değil Türkiye'nin her yerinde bizim karşılığımız olan ekibimizde böyle çalıştık. Dolayısıyla da  Ahmet Kurtuluş'la  o dönemde böyle bir siyasi çalışmamız oldu. Sonraki süreçte onun partiden ayrıldığı, işte bir takım olaylara karıştığı, hapse girdiği, sonuşta da çıktıktan sonra veya işte denetimli çıktıktan sonra öldürüldüğü de hepimizin malumu. Ama biz özellikle o süreçte işte 15 Temmuz'da yaşadık. Seçimler vardı. Zaten Ankara'da gündemimiz gerçekten çok yoğundu ve İzmir'e çok seyrek gelebiliyorduk. Bütün diğer milletvekili arkadaşlarımız gibi, dolayısıyla Ahmet Kurtuluş ile benim tanışıklığım bu şekilde. 

BAŞKAN : 'Ahmet Kurtuluş, Serkan Kurtuluş ile görüşüyormuş. Tabi bizim dosyaya yansıyan bilgilere göre. Veya onun yanında hiç gördünüzmü ve rastladığınız oldu mu?

SERKEN KURTULUŞ DENEN KİŞİNİN VARLIĞINDAN SON OLAYLAR GÜNDEME GELİNCE ÖĞRENDİM

Şöyle söyleyeceğim efendim. Ahmet Kurtuluş'u zaten partiden ayrıldıktan sonraki süreçte hiç görmedim, konuşmadım belki hatırlamıyorum. Ama belki bir ortamda gördüm şimdi yalan olmasın. Ama hiç hatırlamıyorum. Serkan Kurtuluş denen kişiyi ne gördüm, ne canlı konuştum, ne telefonla konuştum, ne de öyle bir kişinin varlığından bu son olaylar gündeme gelinceye kadar bilgim olmadı.

GAZETECİ HAPSE GİRDİ ÇIKTI YAZMAYA DEVAM ETMİŞTİ

Konu tabi ki adı gündeme gelip benimle de bir şekile bağlantılı olunca bende onun işte FETÖ Borsası içinde olduğunu, bir takım şeyler olduğunu hatta en son noktada da ben 2013'te bir gazeteci olayı olmuştu. Siyasetçi olarak özellikle bizim kongre dönemlerimiz öncesi muhalif gazeteciler kendilerince bir takım etkinlikler içine girerler. Sanıyorum öyle bir sebeple de bir gazetecinin yazıları oldu benimle ilgili. Bende aynen bugün yaptığım gibi hemen hukuki yollara başvurdum. Dava açtım ve kazandım. Hapse girdi, tazminat davasını kazandım. Hukuki olarak onunla o gün her şeyimi kapatmıştım. Ta ki işte bugünlere gelinceye kadar. Bugün geldiğimiz noktada yine izlediğim kadarıyla işte bu Fuat Avni denen adamın yaptığı şeyde de açıkça söylediği gibi işte Serkan Kurtuluş'a bu gazeteciyi dövdürtmüşüm. Ahmet Kurtuluş biliyormuş gibi konularla gündeme geldi. Sanıyorum bu gazeteci de onların etkisi ile bir sosyal medyasında sürekli yok suç duyurusu yapacağım, yok sonun geldi, yok tutuklanacaksın, diye bir takım şeyler yazmaya başladı. Bir de böyle bir sürecimiz var. Dediğim gibi gazeteciyi de onunla da hiç yüz yüze gelmedim. o dönemde de gelmemiştim. Davalara da avukatlarım girmişti. Hem hukuken kazandım, hem tazminat kazandım. Hem de çok sık görülmez bilirsiniz hapse bile girdi çıktı. Yazmaya devam etmişti. Dolayısıyla o konu orada bitti. 

BAŞKAN : 'Bir de Ahmet Kurtuluş'un şoförü var dosyada gizli tanıktı sonra deşifre oldu bu kişi. Spil diye zaman zaman dilekçeler veriyor. Tabi bu kişi de tehdit ediliyor ona da koruma tayin edildi. Verdiği dilekçelerde yani bunu çekinerek verdiğini de daha sonra bize söylüyor. Mesela sizinle de ilgili işte bu gazeteci olayı ile ilgili bir kaç gün önce bir dilekçe verdi. Bizim diğer bir dosyamız var. Ahmet Kurtuluş'ların yargılandığı dosyada o şahsı hiç gördünüz mü?

NÜKHET HOTAR:'Hayır hiç görmedim. Hatta bu olayı duyduktan sonra fotoğrafından da baktım. Bizim bir dönem Karabağlar İlçe yönetiminde çalışmış. 

BAŞKAN BU ŞAHIS U.G. MÜ?
NÜKHET HOTAR: Galiba Genel Başkan yardımcısı olmadığım süre içersinde karşılaşmadım. O kadar.
BAŞKAN : Şikayetçimisiniz
NÜKHET HOTAR :'Şikayetçiyim'
BAŞKAN:'Davaya katılma talebiniz?
NÜKHET HOTAR: Katılma talebimiz var efendim'
NÜKHET HOTAR: 'Ben bir cümle daha eklemek istiyorum. Dediğim gibi siz evlatlarınızı bize teslim ediyorsunuz. Bir üniversite öğrencisi olarak gencecik delikanlılar, genç kızlar bize geliyor. Biz onları bulundukları yerden daha iyi bilgi seviyesi ile ülkesine, vatanına, milletine faydalı kişiler olarak mezun etmeyi hedefliyoruz. Bize gerçekten çok ciddi sorumluluk ve iş yükü yüklüyor. Aslında be sayın Cumhurbaşkanımızın ilk kararname ile atadığı 3 rektörden bir tanesiyim. Ve yıllarca onunla birlikte çalışan biri olarak da bunun sorumluluğunu gerçekten çok ciddi hissediyorum. İnanın gece rüyamda çok uyuduğum sınırlı. Zaman kısıtlı. Nereye gitsem, bu projeyi ne yapsam sürekli onları düşünüyorum. Dolayısıyla bu tür konuların içersinde bu kadar olmam. Üniversiyete bu sene başlayan kızım koruma ile geziyor. Koruma ile gezmek zorunda kalıyor. Bu duruma gelmiş olması, benim arkamda 5 koruma ile gidiyor geliyor. Konuları inanın yönetebilmek zor. Ben yüce adaletinize ve size tabi ki güveniyorum. Dediğim gibi ilk günde gazeteci olayı olduğunda da benim geldiğim yer burasıydı. Telefon geldğiğinde de benim geldğim yer makamınız. Doğal olarak onun için sizin bu süreci takibi en iyi şekilde yöneteceğinize güvenimiz tam. Şeye bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Bu konu be o dönem Genel Başkan yardımcısı olduğum için benim üzerimden be değil de belki Ahmet-Mehmet-Hasan-Hüseyin olsaydı onun üzerinden gidebilecek bir zemin oturtulup Ankara'ya, Ankara'dan da belki uluslar arası boyuta taşınacak bir şekle dönüşmekte. Hani bunu biliyorsunuzdur ama ben bir kez daha dikkatinize sunmak istedim. Teşekkür ediyorum...

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?