Mutlu: İş güvenliğinde fırsatı kaçırmayın

TEMMUZ ayından itibaren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanmaya başlayacağını belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, hükümetin esnaf sanatkarlara kolaylıklar tanıdığını hatırlattı.

GENEL 19.06.2016, 11:42 19.06.2016, 12:23
Mutlu: İş güvenliğinde fırsatı kaçırmayın

Temmuz ayından itibaren tüm işyerlerinde “6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu" yükümlülüklerinin geçerli olacağına dikkat çeken İESOB Zekeriya Mutlu, "Hükümet bu konuda küçük işletmelere önemli kolaylıklar sağlıyor. On kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler eğitim programlarına katılıp kendi işletmesinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini büyük maliyetler altına girmeden sağlayabiliyor. Bu kolaylıktan yararlanmak isteyen ilgili üyelerimiz, 24 Haziran'a kadar Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen eğitimlere kayıt yaptırmalıdırlar. İnternet üzerinden yapılacak kayıtların bedeli 250 liradır. Eğitimleri alan ilgili üyelerimiz, 14 Temmuz'da düzenlenecek sınava girebilecekler" dedi.

MAĞDUR DURUMDA KALMAYIN

Kanunun getirdiği yükümlülüklere uymayan firmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası kesileceğini de hatırlatan Mutlu, "İşletmeler bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurup iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) firmalarından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini alabilirler ya da esnaf sanatkarlarımızın da önemli bölümünü içeren sınıf olan, az tehlikeli ve ondan az çalışanı olan işletmeler, Anadolu Üniversitesi tarafından belirli aralıklarla açılan 'İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri E-Sertifika Programına' katılabilecekler. Bu şekilde işletmeler kendilerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini önemli maliyetlere girmeden yürütebileceklerdir" dedi.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?