Murathan açıkladı; Deprem sonrası yönetmelikte neler değişmeli?

Tugay Can ile Herkes Konuşacak programının konuğu Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan oldu. Murathan deprem sonrası yönetmelikte değişiklikler yapılması gerektiğinin altını çizdi

GENEL 23.11.2020, 18:14 23.11.2020, 19:07

İZ GAZETE- Tugay Can’ın sunduğu Herkes Konuşacak programının konuğu olan Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, depremle ilgili çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili konuştu. Murathan, “30 Ekim depreminde mağdur olmuş insanları, deprem üretecek bir fay hattına taşımak bilimsel bir körlük, teknik körlüktür. Bununla ilgili çalışmalar yapılarak bunların açıklanması gerekiyor. Fay sakınım hatlarının belirlenerek açıklanması gerekiyor. Bu önemli” dedi.  

‘TEMEL İLKE GÜVENLİ ZEMİN, GÜVENLİ YAPI’

Depreme karşı tedbir alarak yaşamak gerektiğini ifade eden Murathan, “Bir de bize ben çok gelen soru üzerinden devam edeyim; kentin zeminleri, Bayraklı, Karşıyaka Bölgesi zayıf ne yapabiliriz diyorlar. Bu kent bir tektonik kent. Deprem riski her zaman için var. Her gün nasıl yaşıyorsanız öyle yaşayın ama tedbiri elden bırakmayın. Güvenli bir yapı ihtiyacınız var. Bugün ekonomik olanaklarınız olmayabilir, yarın da deprem olacak diye bir şey yok. Gelecekte kendinize güvenli bir yapı sistemini hedef olarak koyun. Zayıf zeminlerde bina yapılmaz mı yapılır.  Çok yüksek katlı olmaması koşuluyla, mühendislik şartlarına uygun binalar yapılır. Temel ilke güvenli bir zemin, güvenli bir yapıdır” diye konuştu.  

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208