Metin Lokumcu'nun ölüm nedeni belli oldu!

Artvin'in Hopa ilçesinde, 31 Mayıs 2011'de yapılan gösteriler sırasında kalp krizi sonucu ölen Metin Lokumcu'nun polisler tarafından sıkılan biber gazının etkisiyle kalp krizi geçirdiğine dair rapor hazırlandı.

GENEL 17.12.2020, 16:11 17.12.2020, 16:17
Metin Lokumcu'nun ölüm nedeni belli oldu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’deki mitingi öncesi çevrecilerin ve yaşam savunucuların “Suyuma, çayıma, doğama dokunma” sloganıyla yaptıkları protestolar sırasında fenalaşarak yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili dava dokuz yıl sonra başlayacak. 

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre; Metin Lokumcu’nun ölümüne dair Adli Tıp Genel Kurulu’nun raporuyla, biber gazına maruz kalınmasının, kronik kalp hastalığını tetikleyen bir faktör olduğu tespit edildi. Avukat Meriç Eyüboğlu, bunun benzer davalarda da emsal olabileceğini ifade etti.

Adli Tıp raporunun sonuç bölümünde yer alan ifadeler şöyle:

“Kronik kalp damar hastalığı bulunan kişinin ölümünün kendisinde mevcut kalp damar hastalığının olayın efor ve stresi ile aktif hale geçmesi sonucu meydana gelmiş olduğu, yakın mesafeden yoğun olarak ortho chlorobenzalmalononitrilo CS gazına maruziyeti olduğunun kabulü halinde, bu maruziyetin de kendisinde mevcut kalp- damar hastalığının aktif hale geçmesinde efor ve stres faktörüne, ilave faktör olarak kabul edilmesi gerektiği kararı oy birliği ile mütalaa olunur.”

İLK DURUŞMA 24 ARALIKTA

Artvin’de Öğretmen Metin Lokumcu'nun polisin biber gazlı müdahalesi sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma dokuz yıl sonra tamamlandı. Dönemin il emniyet müdürü Muhsin Armağan dışındaki İl Emniyet Müdür Yardımcısı T.V., Hopa İlçe Emniyet Müdürü F.Ü. ve Erzurum Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli Müdür Yardımcısı E.D.'nin de aralarında bulunduğu dokuz polisin yargılanacağı davanın ilk duruşması 24 Aralık’ta Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede de Lokumcu’nun biber gazı etkisiyle hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

NE OLMUŞTU?

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011’de Hopa'da düzenlediği mitingi öncesi gösteri yapanlara polis biber gazı ve şiddet uygulayarak dağıtmaya çalışmış, öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek ölmüştü. Olaylarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 70 kişiden 16'sı tutuklanmış, daha sonra bu kişiler serbest bırakılmıştı. Erdoğan, “Tabii bu arada bir tanesi de kalp krizi geçirerek, kimliğini bilmiyorum, üzerinde durmaya da gereğini duymuyorum kalp krizi sonucu ölmüş" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?