Meme kanseri erkeklerde daha agresif

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Özsan, meme kanserinin, erkeklerde daha agresif ve hızlı ilerlediğini söyledi.

GENEL 04.05.2017, 13:48 04.05.2017, 13:48
Meme kanseri erkeklerde daha agresif

Meme kanserinin kadınlara özgü bir hastalık olduğu düşünülür ancak tüm meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 1’i erkeklerde de görülür. Hastalığın farkına geç varıldığı için hastalık tanısı kadınlara göre daha geç konur.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Özsan, en yaygın görülen belirtinin meme dokusunda kitle olduğunu kaydederek, “Erkeklerde az da olsa bir meme dokusu vardır. Bu meme dokusu kadınlarda olduğu gibi meme hastalıklarına açıktır. Erkeklerde meme kanseri yüzde 1 oranında görülür. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de memede kitle, meme başında akıntı, meme başı çatlaklıkları, şekil bozuklukları ve elle anlaşılabilen kitleler olarak belirti verir. Meme dokusu az olduğu için tanısı kolaydır. Ancak genelde ileri evrede anlaşılır. Hastalık meme dokusu az olduğu için daha hızlı yayılır. Erkeklerde kadınlara göre daha agresiftir. Meme kanseri erkeklerde daha ölümcül olabiliyor” dedi.

Erkeklerin her ay elle meme kontrolü yapmasını öneren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Özsan, “Erkeklerde 40 yaşın üstü risk faktörünü arttırmaktadır. Elle muayene erkekler açısından çok önemli. Sadece kadınların yapması gerektiği düşünülüyor ancak erkekler elle meme kontrolünü bilmeli ve uygulamalılar. Erkekler ayda bir kez ayna karşısında traş sonrası meme kontrolünü yapmalıdır. Kadınların yaptığı gibi hissedilebilen bir kitle olup olmadığına bakmalılar. Her kitle olumsuz değil ancak bunun ayrımını hekimler yapmalı” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Özsan, meme kanserinin erkeklerde daha hızlı ilerlediğini ifade ederek, “Erkeklerde meme koruyucu ameliyat yapamıyoruz çünkü meme kütlesi yok. Tedavi nedeniyle bütün meme dokusu çıkarılıyor. Kol altındaki lenf bezleri ve yağ dokusu temizleniyor. Bazı durumlarda meme altında bulunan kasların alınması gerekebiliyor. Meme altında doku olmaması nedeniyle hastalık hızla ilerliyor. Sigara içen erkekler risk grubunda yer alıyor. Ailede erkek meme kanseri öyküsü olan kişilerde ise risk artıyor” diye konuştu.

Erkekte meme dokusunun büyümesinin(Jinekomasti) meme kanseri sanılabildiğini anlatan Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsmail Özsan şunları söyledi:

“Erkeklerde meme büyümesi meme kanseri sanılabiliyor. Ancak bu hastalık kanser değildir. Kullanılan ilaçlar, genetik yapı ve testis tümörleri erkekte meme büyümesine neden olabilir. Şüpheli bir durumda bir hekime başvurulmalı.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?