Mahkeme vize verdi, ilçe seçim kurulu hayır dedi! Baro seçimleri arapsaçı!

İçişleri Bakanlığı'nın sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından düzenlenecek etkinlikleri 1 Aralık’a kadar erteleme kararı alması 17-18 Ekim'de genel kurul yapacak İzmir Barosu'nun tepkisini çekmişti. Seçimde mevcut başkan Özkan Yücel'in karşısına çıkacak olan Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Çetin’in karara karşı açtığı davadan flaş bir karar çıktı. Mahkeme söz konusu kararı geçici olarak bozarak İzmir Barosu Genel Kurulu'nun yapılmasının önünü açmıştı fakat ilçe seçim kurulu mahkemenin tersine karar alarak genel kurul yapılması başvurusunu reddetti.

GENEL 15.10.2020, 15:38 15.10.2020, 18:08
Mahkeme vize verdi, ilçe seçim kurulu hayır dedi! Baro seçimleri arapsaçı!

İZ GAZETE - İçişleri Bakanlığı’nın 2 Ekim’den itibaren sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından düzenlenecek etkinlikleri 1 Aralık’a kadar ertelemesinden sonra İzmir Barosu karara tepki göstermiş, İz Tv yayınına katılan Baro Başkanı Özkan Yücel, “YSK’nın verdiği karara bakıldığında 'siyasi partiler, sendikalar genel kurullarını yapabilirler' ifadesi var ancak barolara gelince yapamazlar deniyor. Virüs siyasetçilere, sendikacılara bulaşmıyor mu? Bir tek avukatlar mı etkisi altında. Siyasi iktidarın bir hesaplaşması var. Hukuk üzerinden yapıyorlar. Biz buna göre tedbirlerimizi aldık. Seçim yapmak istiyoruz.’’ sözlerini kullanmıştı.

İLÇE SEÇİM KURULU REDDETTİ!

Bugün sürece dair flaş gelişmeler yaşandı. İzmir Barosu’nun 17-18 Ekim’de yapılacak genel kurulunda başkan adayı olarak Özkan Yücel’in karşısına çıkacak olan Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Çetin’in İzmir Valiliği’ne açtığı davada mahkeme davalı tarafa savunma süresi vererek oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar vermişti ve genel kurulun yapılmasının önü açılmıştı. Fakat İlçe Seçim Kurulu mahkemenin kararına rağmen genel kurulun yapılmasına yönelik başvuruyu reddetti. Sosyal medyadan seçim kurulunun ret kararını paylaşan Mustafa Çetin; ''İzmir 1. İdare Mahkemesince baroların genel kurullarının ertelenmesine ilişkin karara dayanak işlemden yönünden yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olmasına rağmen, ilçe seçim kuruluna bu haftasonu genel kurulumuzun yapılmasına yönelik başvurumuz reddedilmiştir.'' açıklamasını yaptı. 

Çetin karar gerekçelerini değerlendireceklerini ve gerekli itirazları il seçim kuruluna yapacaklarını söyledi. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?