Mahir Polat: 'Türkiye'de 9 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır'

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Polat, “Hayatın her alanında zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan engelli vatandaşlarımız eşit yaşam koşullarına sahip olmalıdır.” dedi.

GENEL 03.12.2019, 11:49 03.12.2019, 12:12
Mahir Polat: 'Türkiye'de 9 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır'

Polat, “Türkiye’de ruhsal ve bedensel açıdan engelli duruma düşmüş yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte düşünüldüğü zaman yaklaşık 30 milyonluk bir nüfuza tekabül etmektedir. Hayatın her alanında zorluklarda mücadele etmek zorunda kalan engelli vatandaşlarımız ve aileleri eşit yaşam koşullarına ve haklarına sahip olmalıdır.

Türkiye 2005 yılında 5378 sayılı Engellilerin Haklarını Düzenleyen Kanunu, 2009 yılında ise Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini TBMM de kabul etti. Yönetmelikleriyle birlikte her ne kadar bir şeyler yapılmaya çalışılsa da kamu ve özel sektörde istihdam, eğitimde fırsat eşitliği, sosyal hayata katılım gibi uygulama alanında hala çok ciddi eksikliklerle karşı karşıyayız. Toplum olarak hepimize büyük görevler düşmektedir. Engelli vatandaşlarımızın eşit yaşam koşullarında yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılıp, uygulama noktasında herhangi bir taviz verilmemelidir. Ancak unutulmamalıdır ki, toplumumuzun engelli vatandaşlara büyük bir anlayış ve empatiyle yaklaşması, sevgiyle kucaklanmaları oldukça önem taşıyor. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını daha önce de gündeme getirdiğim gibi her zaman Meclis çatısı altında gündeme getirmeye ve çözüm olanakları sunmaya devam edeceğim.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?