Kızılay’ın Ensar Vakfı'na para göndermesine tepkiler sürüyor: 'Yolsuzluğun önü kesilmiyor'

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na bağış yapmasının ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

GENEL 06.02.2020, 20:44
Kızılay’ın Ensar Vakfı'na para göndermesine tepkiler sürüyor: 'Yolsuzluğun önü kesilmiyor'

CHP Gaziemir Gençlik Kollar, gençlik kolları başkanı Baran Manvav’ın öncülüğünde Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan bağışlara tepkilerini Gaziemir Kızılay Kan Alma Merkezi’nin önünde toplanarak gösterdiler.

Cumhuriyet Halk Partililerin yoğun ilgi gösterdiği protestoda Gençlik Kolları Başkanı Manav’ın okuduğu basın bildirisinin ardından Gençlik Kolları üyeleri Kızılay Kan Alma Merkezi’nin kapısına siyah çelenk bıraktı. Gençlik Kolları üyeleri, Kızılay'ın vergiden kaçınma belgelerini ve çeşitli gazete haberlerini Kan Alma Merkezinin camlarına astılar.

'YOLSUZLUĞUN ÖNÜ KESİLMİYOR'

CHP Gaziemir Gençlik Örgütü Başkanı Baran Manav, "Faşist İktidarın ön ayak olup kurumsallaştırmaya çalıştığı yolsuzlukların önü kesilmiyor. Yandaş vakıfların, kuruluşların ve şirketlerin gerçekleştirdiği hırsızlık, yolsuzluk ve vergi kaçırmaları bir bir belgelenmeye devam ediyor. Milyonlarca liralık deprem vergilerine ve binlerce bağışçılarına rağmen Elazığ’da gerçekleşen depremin gecesi, bir tweet ile halktan en az 10’ar lira bağış toplamaya çalışan, ardından da bütün TC vatandaşlarına SMS atarak aynı çağrıyı yineleyen Kızılay’ın yolsuzlukları her geçen gün gün yüzüne çıkmaya devam ediyor" dedi.

Manav, "Yüksek zamlarla şişirilmiş vergilere maruz kalan halk, yoksulluk sınırının altında aldığı asgari ücretlerle ay sonunu getiremeye çalışırken,  yaşadığı sıkıntılar yüzünden intihar etmenin eşiğine gelmişken, kendisinden çalınarak toplanan vergilerin nerelere gittiğini sorduğu zaman, yandaş Kızılay iktidar tarafından dokunulmaz hale getirilmiştir. Halk sorgulamaya devam ettiği süre içerisinde yandaş Kızılayın arsızlıkları belgeleri ile ortaya çıkmaya başlamıştır" ifadelerini kullandı.

'KIZILAY, TECAVÜZCÜ BİR VAKFA PARA GÖNDERİLMESİNDE ARACI OLDU'

Baran Manav, "Ankara’da doğalgaz dağıtım işlerini gerçekleştiren Başkentgaz adlı özel şirket, Kızılay’a 8 milyon dolar bağışlamış, ama bunun 75 bin doları Kızılay’da kalmak suretiyle 7 milyon 925 bin dolarının “yurt yapılması için” Ensar Vakfı’na verilmesini de şart koşmuş. Yani Kızılay tacizci, tecavüzcü bir vakfa vergisiz para gönderilmesinin aracısı olmuştur, yandaş Kızılayın başkanı da yapılan işlemin “vergi kaçırmak değil, vergiden kaçınmak” olduğunu söyledi. Hatta arsızlığa devam ederek Başkentgaz Kızılay’ın daimi bağışçılarından bir tanesi "Bu protokolün daha önce başka örnekleri de oldu” dedi.

'HALKIN İHTİYACINI DEĞİL....'

Manav, "İktidarın yoldaşlarından biri olan tecavüzcü, Ensar Vakfı’na para aktarmasının kanalı olan Kızılay yöneticilerinin aldıkları maaşlar ve kaçırdıkları vergilerle lüks içinde hayat yaşamaya devam etmektedirler.Halkın ihtiyacını karşılayan değil, kendi cebini ve yandaş Ensar Vakfı’nın cebini dolduran ve bunu arsızlık yaparak açıklamaya çalışan Kızılay başkanı ve yönetim kurulunu kınıyoruz. Kendinize muhtaç bıraktırdığınız halkın hayatları ile, hayelleri ile oynayamayacaksınız. Biz Cumhuriyet gençleri olarak hep dimdik karşınızda durmaya size rahat yüzü göstermemeye devam edeceğiz" diyerek basın açıklamasını bitirdi.

 

Yorumlar (1)
. 9 ay önce
akp ant içmiş ülkeyi bitirmek için
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?