Kazım Kızıl tutuklandı

Ölmez Ağaç Yırca Belgeseli başta olmak üzere insan hakları temelli belgesel videoları ile tanınan Kazım Kızıl tutuklandı.

GENEL 21.04.2017, 23:09 22.04.2017, 20:43
Kazım Kızıl tutuklandı

7 Nisan Pazartesi günü Bornova Küçükpark'ta şaibeli seçim sonuçlarını protesto için toplanan gruba polisin müdahalesi ile gözaltına alınanlardan olan Kazım Kızıl, bugün sevk edildiği adliyede tutuklandı. Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediklerine dair şüphe ile tutuklanan Kızıl'la birlikte aynı eylemde gözaltına alınan 6 kişi daha tutuklandı.

İLGİLİ HABER: Kazım Kızıl’ın avukatı: Keyfi ve orantısız bir uygulama

 

"Ölmez Ağaç Yırca" belgeseli başta olmak üzere insan hakları temelli belgesel videolarıyla toplumsal olaylarda kaydettiği görüntüleri ve çektiği fotoğraflarla tanınan Kazım Kızıl, "2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçlaması ile gözaltına alınmıştı. Daha sonra avukatlardan alınan bilgiye göre gözaltına alındığı gün Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilerek referandum günü sosyal medya hesabından paylaştığı "Halkımız bu seçim sonuçlarıyla bize sokağı işaret etmiştir" şeklindeki ifade hakkında da TCK 216. Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten” ayrı bir suçlama daha yöneltildi.

Asya Yaşarikiz'in Kazım Kızıl röportajı: ‘İnsan haklarına ihtiyacımız var’

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?