Karabağlar'da kadınlara hem eğitim verildi hem kanser taraması yapıldı

Karabağlar Belediyesi tarafından ilçede geçtiğimiz yıl “Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla başlatılan kadınlara yönelik meme kanseri eğitim projesi devam ediyor.

GENEL 23.12.2018, 10:39
Karabağlar'da kadınlara hem eğitim verildi hem kanser taraması yapıldı

İlçeye bağlı Yüzbaşı Şerafettin ve Yunus Emre Mahalleleri’nde “Sağlıklı Dişler ve Sağlıklı Nesiller ”projesi kapsamında diş sağlığı eğitimi verilen çocukların anneleri ile Kavacık Köyü’nde yaşayan kadınlara yönelik Meme Kanseri Eğitimi verildi.

Karabağlar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr.Emire Çalışır tarafından verilen eğitimlerde meme kanserinin nedenleri, belirtileri, korunma yolları ve kendi kendine meme muayenesi anlatılarak bu konuda hazırlanan kitapçıklar dağıtıldı. Mamografi taraması yapıldı.

Ayrıca kadınlara erken tanı için 20 yaşından sonra her ay adetinin 5. 6. gününde kendi kendine meme muayenesi yapmaları, 2 yılda bir sağlık personeline muayene olmaları ve 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi çektirmeleri gerektiği anlatıldı.Yine meme kanserinden korunmada kilo kontrolünün, fiziksel aktivitenin ve doğru dengeli beslenmenin önemi vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?