Kara yoluyla Avrupa'ya gidemeyen göçmenler sahile yöneldi

Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağı haberlerinin ardından sınıra giden ancak kara yoluyla Avrupa ülkelerine geçemeyen göçmenler, bu defa sahillere yöneldi. Göçmenler, deniz yoluyla Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçebilmek için Çeşme ilçesine gelmeye başladı.

GENEL 02.03.2020, 09:32
Kara yoluyla Avrupa'ya gidemeyen göçmenler sahile yöneldi

TOLGA TAHÇI- Deniz yoluyla Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçmek için erken saatlerde Çifflikköy Mahallesi Sahili'ne gelen göçmenlerden yaklaşık 40'ı, aldıkları öğrenilen lastik botla saat 16.00 sıralarında denize açıldı. Denize açılmadan önce çocuklara can simitleri dağıtıldı. Aralarında Afganistan uyruklu Sercan Talha ve Miragha Mahmodi'nin de bulunduğu kaçak göçmenler, Pırlanta Koyu'ndan umuda yolculuğa çıktı.
 Kara yoluyla sınırı geçemedikleri için Çeşme'ye geldiklerini belirten göçmenlerden Sercan Talha (18), botla denize açılmadan önce yaptığı açıklamada, "Afganistan'da savaş olduğu için Türkiye'ye gelmiştim. Ancak sınırların açılmasının ardından Avrupa'ya gitmeye karar verdim ve Edirne'ye yöneldim. Ancak Yunanistan askeri kadın ve çocuk ayrımı yapmadan bizlere gaz bombası attı. Bu yüzden geçemedik ve bir umut buraya geldik. Bir kişi bizi karşıya Sakız Adası'na geçirecek. Çok zor durumdayız" dedi.

 Lastik bot bekleyen Afgan Abdullah Özbek (42) ise "Türkiye'den Allah razı olsun, bize yıllarca sahip çıktı. Ancak Avrupa'ya gitmeye karar verdik. Geçmek için buraya geldik ancak nasıl geçeceğimizi bilmiyoruz" diye konuştu. 

Sahilde bekleyişi süren diğer göçmenlerin de lastik botlarla gece denize açılacakları öğrenildi.

DHA

Yorumlar (1)
Anonim 9 ay önce
Siz Köçmenleri Düşünmeyin ŞEHİD ÇOÇUĞLARIN DÜŞÜNÜN ŞUNÇA ZAMANDI TÜRK HALKI ONLARI YEDİZDİDİ EKMEK VERDİ İNDİ GETME ZAMANI HANI ÇEBHE KÖÇKÜNLERİ SEVMİRDİ ERDOĞAN KÖÇKÜNLERİ TÜRK HALKINDAN ÇIKARAN GİBİ SEVMEYE BAŞLADI İNSAN İKİ ÜZLÜ OLMAZ
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?