‘Kapitalizmin tedavisi emekçilerin birliğidir’

Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Cangı, bu yıl ilk defa kitlesel olarak kutlanamayacak 1 Mayıs öncesi dayanışma çağrısı yaptı.

GENEL 28.04.2020, 18:37
‘Kapitalizmin tedavisi emekçilerin birliğidir’

NİL KAHRAMANOĞLU/ İZ GAZETE- Yaşanan Koronavirüs salgınının emekçiler açısından daha ağır bir tablo ortaya çıkardığını belirten Cangı, “Bu yıl 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Kovid-19 salgınının dünya çapında yarattığı yıkıcı etkilerle karşılıyoruz. Tarihte ilk kez dünya emekçileri 1 Mayıs’ı kitleler halinde alanlarda kutlayamayacak. Ancak eşit, özgür ve insanca bir yaşam için, hakça bir paylaşım için tek ses, tek yürek olacaklar. Salgın nedeniyle zor zamanlar yaşayan ülkemizde, ekonomik tablo emekçiler için daha da ağırlaşmış gelir dağılımındaki eşitsizlik daha da derinleşmiştir. Sosyal güvenceden yoksun ve günlük ücretlerle çalışanlara, hizmet sektöründe emek verenlere, 65 yaş üstü olduğu halde evini geçindirmek için çalışmak zorunda olanlara, küçük esnafa, işsize merhem olacak bir paket açıklamayan hükümet, sermaye yanlısı politikalarıyla emekçilerin haklarını daha da budamıştır. Salgını bile işverenler açısından fırsata çeviren iktidar, “ücretsiz izin” dayatmasıyla işçileri 1168 TL ile yaşamaya mahkûm etmek istemektedir” dedi.

‘ADİL KULLANILMALI’

İktidarın, sosyal devlet ilkesinin gereklerini bir an önce yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Cangı, “Halkın sağlığını, işini korumak için tüm kaynaklar adil ve doğru bir şekilde kullanılmalı. Herkesin güvenle, tüm ihtiyaçları karşılanarak evlerinde kalabilmeleri için gerekli tüm şartlar sağlanmalı. Zorunlu ve acil işler dışındaki tüm işler durdurulmalı. Kredi borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz faturaları devlet tarafından karşılanmalı. Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, tüm çalışanlara ücretli izin verilmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir” diye konuştu.

‘Eşit, özgür ve insanca bir yaşam için hakça bir paylaşım düzeni kurulmalıdır’ diyen Cangı, “Emeğin sömürülmesi düzenine, emekçilerin “Birlik, mücadele ve dayanışma” ruhuyla karşı koyulacağına inanıyoruz. Bütün emekçiler temel hakları ve ekonomik talepleri için birleştiğinde, daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını, emeğimizi sömürenlerin ise “bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gideceklerini” ve “bu güzelim memlekette hürriyetin en şanlı elbisesiyle elini kolunu sallaya sallaya dolaşacağını” biliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
17°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?