Kanal İstanbul projesine iptal davası

14 Baro, Kanal İstanbul projesine ilişkin verilen “Çevre Etki Değerlendirilmesi Olumlu” kararının iptali için dava açtı.

GENEL 17.02.2020, 23:45 18.02.2020, 00:02
Kanal İstanbul projesine iptal davası

İZ GAZETE- İzmir Barosu’nun da içinde yer aldığı 13 Baro, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen Kanal İstanbul projesine ilişkin “Çevre Etki Değenlendirilmesi Olumlu” kararının iptaline yönelik dava açtı. Kanal İstanbul projesine ilişkin iptal davası açan diğer baroların, Adana, Antalya, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Hatay, Kırklareli, Mersin, Şanlıurfa, Yalova baroları olduğu öğrenildi.

Yorumlar (3)
nevin cavdar 5 ay önce
ülkemize zarar verebilecek bir proje olmaması lazım yapılmaması lazım
Halit Üner 5 ay önce
Gereksiz bir yarış sonunda bu kanal yapılırsa çok üzülürüm.Vatandaşın sesine kulak tıkayan bir iktidar bu yanlıştan kesinlikle vazgeçmelidir.
Mehmet Emin Özel 5 ay önce
Kanal Istanbul basit bir havuz projesidir. Karadeniz Marmara Denizinden 40 cm yukarda olduğundan istanbul boğazında akinti var ve suyun hızı 40cm yüksekten serbest düşme hızına çok yakındır. Marmaraya Karadenizden yeni bir boru bağlanıŕsa, verilen boyutlara bakarak, Marmara'nın 1 haftada dolarak tüm akıntının ( belki de tüm döngünün) duracağı hesaplanabilir. Çanakkale fazladan suyu aynı hızla Egeye bırakamaz. Sadece var olan dengenin suyunu akıtma kapasitesindedir. Bir miktar yüksekerek, bu marmarada yukselen ve biriken suyun Marmarayı doldurmasını belki 1 yerine birkaç haftaya uzatabilir, ama sonunda ist. boğaz akıntısı durunca, belli bir zaman içinde, tüm ist boğazı ve marmaranin eski kokulu Haliç durumuna ulaşması kaçınılmaz olacaktır. Yani boğazlar ve marmara elimizden çıkabilir, bölge tümüyle yaşanmaz hale gelebilir. Bu ise Türkiyenin bile sonu olabilir.
İŞTE ÇOK OLASİ BİR INTİHAR SENARYOSU. GERİ DÖNÜŞ DE MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. Kanal boyutlarını, yükseklik farkını, şimdiki üst akıntı hızını ve marmara denizi alanını kullanarak minimum 1 haftalık ömür değerini herkes kolayca elde edebilir. Hic kimseleri dinlemek istemeyen Sorumlu 'sorumsuzlara' Allah akıl fikir ve orta-lise düzeyinde matematikten anlama zeka seviyesi versin.....
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?